Biografia e Pyotr Ilyich Tchaikovsky

 Biografia e Pyotr Ilyich Tchaikovsky

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Eleganca natyrore

Pyotr Ilyich Tchaikovsky lindi më 7 maj 1849 në Votkinsk, një qytet rus në malet Ural, në një familje të shtresës së mesme. Babai është përgjegjës i një kompanie lokale metalike; nëna vjen nga një familje me origjinë fisnike franceze. Pasionin për muzikën e vogël Pyotr Ilyich nuk e përcjell nga familja, por nuk mungon të shfaqë talent që në moshë të vogël, aq sa këngën e tij të parë e kompozon dhe e publikon në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare.

Kur ishte vetëm 14 vjeç, humbi nënën që donte aq shumë nga një epidemi kolere.

Shiko gjithashtu: Giuliano Amato, biografia: kurrikula, jeta dhe karriera

Pasi ndoqi shkollën juridike si dy vëllezërit e tij binjakë - një karrierë e përshtatshme kryesisht për klasën së cilës i përket familja e tij - Çajkovski u pranua në Konservatorin e Shën Petersburgut: pas diplomimit, në moshën 26 vjeçare, ai u ofroi një punë si mësues i harmonisë muzikore në Konservatorin e Moskës.

Më 1866 kompozoi Simfoninë n.1 në G minor, op. 13, me nëntitull "Ëndrrat e dimrit", të cilat do të ripunohen disa herë - një praktikë mjaft e zakonshme për vetë kompozitorin rus. Një vit më pas ai shkroi veprën e tij të parë lirike të përfunduar realisht: "Voevoda" (Vojvoda) nga drama e Aleksandr Nikolaevič Ostrovskij. Vepra ka katër kopje dhe merr sukses të mirë, por nuk është mërifilloi dhe Çajkovski shkatërron partiturën: disa pjesë do të përfundojnë në operën pasuese "Opričnik" (Oficeri i rojes) dhe në baletin "Liqeni i Mjellmave".

Midis 1874 dhe 1875 ai krijoi atë që do të bëhej një nga pjesët e tij më të famshme, "Koncerti nr. 1 në B flat minor op. 23", i rishikuar dy herë.

Në moshën tridhjetë e pesë vjeç, Çajkovski ia kushtoi energjitë e tij muzikës së baletit, një zhanër muzikor i nënvlerësuar në atë kohë: ai ia detyroi shumë famën e tij si kompozitor. Më 1877 në Teatrin Bolshoi në Moskë "Lebedinoe ozero" (Liqeni i Mjellmave), op. 20, i shkruar në dy vitet e mëparshme dhe i lindur gjatë një prej verave të shumta të kaluara me familjen dhe nipërit e motrës së tij, një cep i qetësisë shpirtërore në të cilën muzikanti përdorte shpesh. Nga i njëjti vit është vepra "Eugenio Onieghin" (Evgenij Onegin), Op. 24, nga romani homonim në vargje i Aleksandër Pushkinit.

Midis verës dhe vjeshtës së vitit 1876 ai kompozoi poemën simfonike op. 32 "Francesca da Rimini", një tjetër nga veprat e tij për orkestrën e madhe më të interpretuara sot. Në të njëjtin vit ai mori pjesë në Carmen të Georges Bizet dhe premierën botërore të Tetralogjisë së Richard Wagner (Unaza e Nibelungut), duke nxjerrë prej saj arsye për entuziazëm apo kritikë. Carmen do të frymëzojë gjithashtu kryeveprën e tij lirike "Mbretëresha e Spades" (filluar në Firence në 1890).

TëJeta personale e Çajkovskit është e njollosur nga fakti se si person ai kurrë nuk u ndje në lartësinë e detyrës. Ai e fshehu homoseksualitetin e tij, duke u përpjekur të arratisej nga realiteti. Më 1877 kaloi në krizë. Në atë kohë, një grua, Antonina Milyukova, filloi t'i deklaronte dashurinë e saj me letra të gjata. Antonina kërcënoi se do të bënte vetëvrasje nëse ai refuzonte ta takonte.

Çajkovski është i neveritur nga ideja e martesës, por e sheh Antoninën si një zgjidhje për problemet e tij.

Javën pas takimit të tyre të parë, të dy janë fejuar. Martesa është e shkurtër dhe katastrofike: kjo përvojë do të frymëzojë një nga personazhet më të plotë dhe intrigues të kompozitorit, Tatyana, heroina e Eugene Onegin. I pakënaqur me martesën e tij, Çajkovski tenton të vetëvritet. Mjeku i tij personal e urdhëron që t'i japë fund lidhjes, kështu që Çajkovski niset për një udhëtim të gjatë në Evropë.

Një grua tjetër e rëndësishme në jetën e Çajkovskit do të jetë e veja e pasur Nadezhda Filaretovna von Meck. Për vite të gjata, për dekada, shumë letra intime dhe emocionale shkruhen duke ruajtur një distancë fizike. Janë të pakta rastet që takohen ballë për ballë. Madame Von Meck bëhet mbrojtësi i Çajkovskit nga 1879 deri në 1890 duke e lejuar atë t'i përkushtohet vetëm kompozicionit: në atë kohë Çajkovski ishte i vetmi kompozitor.profesionist në Rusi.

Pas udhëtimit të tij të gjatë në Evropë, Çajkovski kthehet në Rusi dhe së shpejti martesa e tij përsëri i dëmton jetën. Antonina vazhdon të ndryshojë mendje për divorcin. Kompozitori u tërhoq dhe u izolua, duke u bërë gjithnjë e më shumë mizantropik dhe duke kërkuar mundësi për të udhëtuar sa më shumë jashtë vendit. Gjatë kësaj periudhe ai kompozoi "La Maid of Orleans", "Ouverture 1812" dhe "Mazepa".

Në 1891 Teatri Mariinsky i porositi operën me një akt "Iolanta" dhe baletin "Arrëthyesi" për t'u shfaqur së bashku. Këto vepra të fundit së bashku me "Bukuroshja e Fjetur" dhe "Simfoninë e Gjashtë", përbëjnë shembuj zgjidhjesh muzikore të pastra dhe novatore për atë kohë. Në të njëjtin vit ai shkoi në një turne të kufizuar në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara, duke drejtuar koncerte në Filadelfia, Baltimore dhe Nju Jork, duke marrë pjesë në koncertin e hapjes së Carnegie Hall.

Përbërja e fundit e Çajkovskit, simfonia "Pathétique", është një kryevepër: vepra gjurmon historinë e jetës së një njeriu që fillon si një optimist i ri dhe më pas zhgënjehet në dashuri dhe më në fund vdes. Çajkovski drejtoi premierën e simfonisë më 28 tetor 1893: ai vdiq një javë më vonë.

Shiko gjithashtu: Biografia e William Golding

Rrethanat e vdekjes së Pyotr Ilyich Tchaikovsky më 6 nëntor 1893 mbeten të mbuluara me mister. Për disa, artisti do të kishte kryer vetëvrasjepasi u zbulua homoseksualiteti i tij; shkaku zyrtar do të ishte kolera, por disa prova nuk përjashtojnë hipotezën se Çajkovski mund të ketë vdekur nga helmimi.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .