Биографија на Хернан Кортес

 Биографија на Хернан Кортес

Glenn Norton

Биографија • Освојувања на другиот свет

Хернан Кортес Монрој Пизаро Алтамирано, познат на историјата само со името и презимето на Хернан Кортес, е роден во Меделин, во Екстремадура (Шпанија), тогашна територија на Шпанска круна, во 1485 година.

Шпанскиот водач, тој е познат во историските книги по тоа што го намалил живото домородно население на послушност за време на периодот на освојувањето на новиот свет, соборувајќи ја легендарната Ацтечка империја со своите мажи, подложувајќи го на Кралството Шпанија. Помеѓу неговите прекари се наоѓа и сеуште познатиот „Ел Конквистадор“.

За потеклото на овој човек на оружје нема одредени забелешки. Некои сакаат тој да биде благороден, други од скромно потекло. Секако, средината во која порасна беше проткаена со институционален католицизам, така да се каже, додека тој мора веднаш да го прифати воениот живот: неговата единствена голема професија.

Исто така види: Игнацио Мозер, биографија, историја, приватен живот и куриозитети

Приказната за Кортес започнува околу 1504 година, во служба на гувернерот Диего Веласкез Куелар, кој го сака прво во Санто Доминго, а потоа во Куба, две територии во тоа време под шпанската круна. Идниот лидер не е лесен тип и, од сè уште необјаснети причини, речиси веднаш завршува во притвор, по налог на гувернерот. Но, овие, насетувајќи го неговиот воен талент, по двете мексикански експедиции пропаднати од капетаните Кордоба и Гријалва, решава даиспрати Кортес во Мексико, доверувајќи му ја третата освојувачка експедиција.

Исто така види: Масимо Раниери, биографија: историја, кариера и живот

Тој се соочува со империја од милиони луѓе, онаа на Ацтеките, и кога ќе замине, водачот има единаесет бродови и 508 војници со него.

Во 1519 година, родниот војник од Меделин слета во Козумел. Овде му се придружува на бродоломираниот Јеронимо де Агилар и на брегот на Мексиканскиот залив се запознава со племето Тотонак, доведувајќи ги на своја страна во војната против Ацтечко-мексиканската империја. Шпанскиот бродолом станува референтна точка за она што наскоро ќе го добие прекарот Ел Конквистадор: тој го зборува јазикот на Маите и оваа карактеристика му дава на Кортес вистинската основа да ги покаже своите вештини како комуникатор и пред се како манипулатор.

Веднаш, сепак, поради неговите неортодоксни методи и неговата склоност да дејствува во свое име, Веласкез го повикува на ред, жалејќи се за неговата одлука да го испрати Кортес во Мексико. Сепак, шпанскиот лидер се прогласува за верен на единствената власт на кралот на Шпанија и ги запали неговите бродови, симболично основајќи го градот Веракруз, неговата воена и организациона база.

Запалувањето на бродовите е ризичен потег, но оној што добро го отсликува идентитетот на ликот: за да избегне какви било втори мисли, додека дејствува како бунтовник, тој всушност се наметнува на целата своја свита како саморезолуција за освојување на мексиканските територии.

Од овој момент, во полнотата на неговите овластувања, тој е примен од императорот Монтезума и започнува работа на населување во неговите поседи речиси олеснета од самиот племенски поглавар, кој го толкува доаѓањето на шпанскиот војник и на неговите луѓе како еден вид божествен знак, да се разбере под секој добар знак. Неколку месеци по дефинитивното освојување на поседите на Ацтеките, убеден од Кортес и неговите вештини како голем раскажувач, императорот Монтезума дури и ќе биде крстен како христијанин.

За кратко време Хернан Кортес носи добар број мажи на своја страна и, со над 3.000 Индијци и Шпанци, тргнува кон Тенохтитлан, главниот град на Мексика. На 13 август 1521 година, по два и пол месеци опсада, мексиканскиот град бил заземен, а за помалку од една година Шпанците ја презеле целосната контрола врз главниот град и неговата околина.

Тенохтитлан е градот на кој се наоѓа новиот Мексико Сити, од кој самиот Кортес ја презема гувернерството, именувајќи го за главен град на „Нова Шпанија“ и по налог на самиот шпански крал, Чарлс V.

Во секој случај, и покрај тешкотиите на војната и населението кое сега е на колена, преполовено од масакри и болести, па дури и со малку луѓе на служба, водачот одлучува да замине воосвојување на преостанатите територии на Ацтеките, достигнувајќи до Хондурас. Кога ќе реши да се врати на пат, Кортес е богат човек кој не ужива многу почит од благородниците и шпанската круна. Во 1528 година бил отповикан во Шпанија и неговата позиција како гувернер била отстранета.

Сепак, стазата не трае долго. Со титулата Маркиз од долината Оахака, тој повторно замина во Америка и покрај тоа што не ја уживаше почитта на новиот вицекрал. Поради оваа причина водачот го насочува својот поглед кон други земји и во 1535 година ја открива Калифорнија. Тоа е лебедова песна, така да се каже, на Конквистадорот. Всушност, кралот по некое време го сакал да се врати во Шпанија за да го испрати во Алжир. Но, тука не успева да и даде пробив на армијата, која претрпува тежок пораз.

Кортес, сега уморен од експедициите, решава да се повлече во приватниот живот во неговиот имот во Кастиљеја де ла Куеста, во Андалузија. Овде, на 2 декември 1547 година, Ернан Кортес почина на 62-годишна возраст. Неговото тело, како што беше изразено во неговите последни желби, беше испратено во Мексико Сити и погребано во црквата Исус Назарено.

Денес, Калифорнискиот Залив, морскиот дел што го дели полуостровот Калифорнија од копното Мексико, е познат и како Море на Кортес.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .