Biografia e Dino Buzzati

 Biografia e Dino Buzzati

Glenn Norton

Biografia • Kronika nga surrealiteti

Dino Buzzati lindi më 16 tetor 1906 në San Pellegrino, afër Bellunos. Që në rininë e tij u shfaqën tek ai interesat, temat dhe pasionet e shkrimtarit të ardhshëm, të cilave ai do t'i qëndrojë besnik gjatë gjithë jetës së tij: poezi, muzikë (ai studion për violinë dhe piano dhe nuk duhet të harrojmë se në të ardhmen do të shkruajë edhe disa libretet e 'operës', vizatimi dhe mali, një shoqërues i vërtetë i fëmijërisë, të cilit i kushtohet edhe romani i tij i parë, "Barnabo delle montagne".

Në vetëm katërmbëdhjetë vjeç ai humbi babanë e tij të dashur, i cili vdiq nga kanceri pankreatik. Ngjarja e mërzit aq shumë Buzzati-n e vogël, sa do të jetojë për një kohë të gjatë në obsesionin e goditjes nga e njëjta e keqe. Pasi mbaroi studimet e rregullta, në të cilat u tregua i zoti dhe i zellshëm, por asgjë më shumë, shkoi në kazermat e qytetit të tij për të kryer shërbimin ushtarak: gjashtë muaj shkollë për kadetët e oficerëve, tre muaj nënoficer. (Rreshter) dhe katër muaj si nëntoger.

Një shkrimtar i ri, që në rini mban një ditar ku mësohet të shkruajë mendime dhe ngjarje. Brenda tij, në fakt, gjithnjë e më shumë merr formë dëshira dhe ëndrra për t'iu përkushtuar profesionalisht çdo pune që përfshinte shkrimin. Për shembull, ai është shumë i tërhequr nga gazetaria dhe këtu, në korrik 1928, ende pa përfunduar studimet.studion për drejtësi, i bashkohet “Corriere della Sera” si kursante. Nga ana tjetër, pas diplomimit nisi bashkëpunimin me të përjavshmen “Il popolo di Lombardia” ndërsa pak kohë më pas doli edhe “Barnabo delle montagne” e lartpërmendur, e cila arriti sukses të mirë. I njëjti fat, për fat të keq, nuk ndodh me provën e tij të dytë narrative, "Sekreti i drurit të vjetër", të pritur me indiferencë të konsiderueshme.

Shiko gjithashtu: Biografia e Johannes Brahms

Në janar 1939 ai dorëzoi dorëshkrimin e kryeveprës së tij, të librit të tij më të dashur dhe më të njohur, atë "Shkretëtira e Tartarëve" që do të bëhej një emblemë e letërsisë së shekullit të njëzetë. Romani është historia e një ushtari të ri, Giovanni Drogo, i cili e fillon karrierën e tij në kështjellën Bastiani, e cila qëndron e izoluar në buzë të një mbretërie imagjinare dhe në një epokë të papërcaktuar. Nëse fillimisht, për Drogon, ajo kala është një vend i mbyllur, jomikpritës që nuk i ofron të ardhme, me kalimin e kohës ai mësohet me të, derisa nuk dëshiron (dhe nuk mundet) ta lërë më, qoftë për shkak të humbjes. të kontaktit me pjesën tjetër të botës, si për shpresën e vazhdueshme se një ditë tartarët, nga shkretëtira, do të sulmonin kështjellën. Është pra e qartë se në këtë roman alegoria që zhvillohet në të është thelbësore, ndonëse gjasat e situatave dhe përshkrimi i kujdesshëm i personazheve që thuajse bëhen tipa nuk braktisen kurrë.

Jeta e Drogo simbolizon jetën njerëzore,që shtyhet nga kalimi i kohës dhe nga vetmia, në një botë, të përfaqësuar nga kalaja, e përbërë nga ligje absurde dhe shpresa të kota. Një tjetër pikë e theksuar nga Buzzati është se si burrat vazhdojnë të mashtrojnë veten: Drogo përsërit vazhdimisht me vete se "gjëja e rëndësishme nuk ka filluar ende", dhe vazhdon të ushqejë shpresat e tij edhe pse asgjë nuk i mbështet. Buzzati duket se na thotë, me këtë roman, se është më mirë që njeriu të dëshirojë pak, që di të kënaqet, pasi bota, loja e jetës, jep pak dhe është gati të zhgënjejë ambiciet më të pamatura apo fisnike.

Lexuesi i parë që mori dorëshkrimin është miku i tij Arturo Brambilla, i cili, pas një leximi entuziast, ia kalon atë Leo Longanesit, i cili po përgatiste një koleksion të ri për Rizzoli të quajtur "Sofà delle Muse". Me rekomandimin e Indro Montanelli, ai pranon publikimin e saj; megjithatë, në një letër, Longanesi iu lut autorit që të ndryshonte titullin origjinal "Kështjella", për të shmangur çdo aludim për luftën tashmë të afërt. Më pas, Buzzati niset në Napoli me anijen Colombo dhe niset për në Addis Abeba, si reporter dhe fotoreporter, korrespondent special i "Corriere della Sera". Është viti 1939 dhe Lufta e Dytë Botërore po afron. Një vit më pas, në fakt, ai u largua nga i njëjti port si korrespondent lufte në kryqëzorin Fiume. Merrni pjesë kështuedhe pse si dëshmitar, në betejat e Kepit Teulada dhe Kepit Matapan dhe në betejën e dytë të Sirtes, duke dërguar artikujt e tij në gazetë. Do të jetë edhe “Kronikë e orëve të paharrueshme” të tij që doli në faqen e parë të “Corriere della Sera” më 25 prill 1945, ditën e Çlirimit.

Në vitin 1949 u botua vëllimi me tregime "Paura alla Scala" dhe në qershor të po atij viti u dërgua nga "Corriere della Sera" pas Giro d'Italia. Në vitin 1950 botuesi Neri Pozza nga Vicenza shtypi botimin e parë të 88 pjesëve të "Në atë moment të saktë", një përmbledhje shënimesh, shënimesh, tregimesh dhe digresionesh ndërsa katër vjet më vonë vëllimi me tregime "Shënimi i Baliverna”, me të cilën do të fitojë, ex aequo me Cardarelli, çmimin e Napolit.

Në janar 1957 ai zëvendësoi përkohësisht Leonardo Borgese si kritik arti i "Corriere". Ai gjithashtu punon për "Domenica del Corriere", duke u marrë kryesisht me tituj dhe diçitura. Ai kompozon disa poezi, të cilat do të bëhen pjesë e poezisë “Kapiteni Pic”. Në vitin 1958 u publikuan "Tregimet e pikturuara", prezantuar me rastin e ekspozitës së pikturës së shkrimtarit të inauguruar më 21 nëntor në Galerinë Re Magi në Milano.

Shiko gjithashtu: Biografia e Magda Gomes

Më 8 qershor 1961 i vdiq nëna dhe dy vjet më vonë ai shkroi kronikën e brendshme të atij varrimi në elzeviro "I due autisti". Vite udhëtimi pasuan si i dërguar iGazete. Më 8 dhjetor 1966 ai u martua me Almerina Antoniazzi, gruaja që, ndonëse e largët dhe nga një këndvështrim imagjinar, i kishte frymëzuar atij "Un amore" të munduar.

Në vitin 1970 ai u nderua me çmimin e gazetarisë "Mario Massai" për artikujt e botuar në "Corriere della Sera" në verën e vitit 1969 duke komentuar zbritjen e njeriut në Hënë. Më 27 shkurt 1971 u shfaq në Trieste opera në një akt dhe tre katërshe e maestro Mario Buganelli me titull "Fontana", marrë nga tregimi "Nuk prisnim gjë tjetër".

Botuesi Garzanti boton, me shtimin e diçiturave, dhurimet e pikturuara nga Buzzati "Mrekullitë e Val Morelit", ndërsa tek Mondadori botohet vëllimi me tregime dhe elzevir "Netët e vështira".

Ndërkohë vazhdoi intensivisht edhe veprimtaria e tij si piktor dhe ilustrator, një pasion gjithmonë i nëndheshëm që nuk e kishte braktisur kurrë. Pavarësisht qasjes së tij të konsiderueshme amatore, pikturat e tij ende vlerësohen nga admiruesit dhe disa ekspozita i kushtohen atij.

Në vend të kësaj, ishte viti 1971 kur ai filloi të ndjente simptomat e sëmundjes (kanceri i pankreasit, ashtu si babai i tij) që do të çonin në vdekjen e tij.

Në tetor ai ekspozoi në Galleria Castello në Trento, në nëntor në Galleria Lo Spazio në Romë. Prezantohet vëllimi “Buzzati, piktor”, i cili përmban gjykime të kritikëve, shkrimtarëve dhegazetarët dhe Garzanti boton "Mrekullitë e Val Morelit", ndërsa Mondadori boton përmbledhjen më të fundit me tregime dhe elzeviri.

Një seri takimesh me Yves Panafieu gjatë verës dhe regjistrimet e atyre bisedave janë baza e librit-intervistë "Dino Buzzati: një autoportret", që do të botohet në vitin 1973 nga Mondadori.

Më 8 dhjetor Buzzati hyri në klinikë dhe vdiq më 28 janar 1972.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .