Биографија на Били Кид

 Биографија на Били Кид

Glenn Norton

Биографија • Законот и легендата

Хенри Мекарти е вистинското име на Вилијам Харисон Бони Јуниор, попознат во историјата како Били Кид . Поради невнимателноста на родените архиви од крајот на минатиот век, на легендарниот Далечен Запад, се знае дека Били Кид е роден на 23 ноември во Њујорк, но тешко е да се прочита годината на документите, така што еднаш датумот на неговата смрт од рацете на пријател-непријателот Пет Гарет на 14 јули 1881 година во Форт Самер во Ново Мексико и знаејќи дека Били имал приближно 21 година, годината на раѓање би можела да биде 1859 или 1860 година.

Околу животот на Billy The Kid, веројатно најпогрешно разбраната историска личност на Стариот Запад, се создадени балади, приказни и легенди од секаков вид, повеќе или помалку тенденциозни, честопати непридржани до реалноста, слободно доверени на галопирачките нескротливи фантазии. Главниот извор од кој различни биографии, добри или лоши, е „Автентичниот живот на Били Кид“, дневник на настани што шерифот Пат Гарет го составил со своја рака, доверувајќи му го последниот нацрт на новинарот Еш Апсон.

Хенри Мекарти е роден во ирските „сиромашни квартови“, во најсиромашните населби на Њујорк. Во 1873 година, неговата мајка вдовица повторно се омажила во Санта Фе за Вилијам Х. Антрим, презиме кое во некои случаи момчето ќе го усвои. Како тинејџер, Били правел сомнително друштвокои го доведуваат до мали кражби, со што му е одредена привремена казна затвор. Во првото бегство од својот живот тој бега низ хаубата на каминот.

Одлучно се оддалечил од мајчиниот дом и ги поминал првите години наизменични периоди на редовна работа на фарми со кражба на добиток.

Води див и слободен живот. Фигура од контроверзна природа: донесена на музика, добар зборувач и читател, чувствителна и брилијантна во личните односи, љубезна иако лесно до изливи на гнев, е турбулентен слободен дух.

Одлучувачката пресвртница во неговиот живот се случила на 17 август 1877 година во Аризона, кога го изладил насилникот кој не прифаќал да загуби на коцкање, специјалитет во кој младиот „вакеро“ се истакнувал. Овде започнува заскитан живот, талкајќи низ пасиштата и прериите, над законот, силен во целосно личен морален кодекс кој исклучува грабеж на возови и банки, силување, убиства (освен ако не е диктирана од потребите на легитимната одбрана), одмазда за еднаква акција .

Исто така види: Биографија на Енцо Ферари

Тој го живее својот див живот, надвор од доброто и злото. Тој го презема името Вилијам Х. многу суров конфликт кој продолжува од 1878 до 1879 година во округот Линколн.

Сер Џон Хенри Танстал, кој емигрирал од Англија во 1876 година, е фармер кој го вработува Били, влегува во конкуренција со Лоренс Г. Марфи, бескрупулозен трговец кој, преку проневера од секаков вид, изградил мала империја . Ароганцијата на Марфи се случува во мрачни заговори кои ја дебелеат неговата заработка како индиски агент за Мескалеросите, на кои им снабдува месо и зеленчук. Тој го контролира имотот на другите луѓе, тргува со украдена стока, благодарение на владиниот дослух што му гарантира неказнивост.

Исто така види: Брунело Кучинели, биографија, историја, приватен живот и куриозитети Кој е Брунело Кучинели

Се опкружи со „бандидоси“ подготвени да ги бранат неговите привилегии, пред се Џејмс Џеј Долан, човек со раката секогаш подготвена на Колт. Тунстал, кој не е светец, се дружи со шкотскиот адвокат Александар МекСвин, лик со контроверзно минато и влакно во светот на правните кавги. Младиот британски земјопоседник ја основа банката на округот Линколн, го проширува својот бизнис и влегува во отворен конфликт со Марфи кој постепено го напушта бизнисот, делегирајќи го сомнителниот Долан на управување со имотот. Двете фракции се судираат кога Долан, поддржан од шерифот, решава да го нападне Тунстал и неговите луѓе. Дик Бруер, не помалку двосмислената десна рака на необанкарот, составува трупа жестоки за да се одмазди за кражбите на коњи кои се случуваат премногу често.

На 18 февруари 1878 година, Долан го убива Танстал и започнува крвава верижна реакција. Правната поддршка на МекСвин не може да го спречи гневот на неговите луѓе, „Регулаторите“, вклучувајќи го и Били, обврзани со искрена благодарност до Танстал. Еден од атентаторите е убиен и заклан заедно со неговиот подреден шериф Брејди кој се заканува дека ќе го уапси МекСвин. Две недели подоцна забавите се судираат и Бруер го губи животот. Градот се претвора во пекол и она што започна како заедничко пресметување се претвора во војна во Шир.

Судирите се менуваат навреме, МекСвин е ослободен од обвиненијата, Армијата интервенира, претседателот Ратфорд Б. Хејс се грижи за ова прашање во прво лице. Ситуацијата станува неконтролирана и експлозивна. Долан избира нов „шериф“ за да ги лови Регулаторите.

МекСвин не стои на страна и најмува тим од педесет мажи кои водат до Линколн, магацините на Марфи. Следува престрелка која трае пет дена додека да пристигне коњаницата. „Момците“ ја палат куќата на МекСвин, а некои од „Регулаторите“, меѓу кои и Били Кид, успеваат да побегнат. МекСвин е погоден од куршуми. Потопен во ова незапирливо крвопролевање, Били дефинитивно зазема страна и судбината сака тој да стане шеф на„Регулатори“.

Откако изливот на омраза избледе, Били преживува со својата вообичаена работа со крадење коњи. Обидете се за помирување со спротивната страна со организирање „фиеста“ со старите ривали. Но, еден човек е убиен од Долан. Вечерта во март 1879 година, Били тајно го запознава Валас и во неговата канцеларија гувернерот му нуди прошка во замена за неговото сведочење за фактите и причините што довеле до војната. Долан бега од законот и Били е препуштен на својата судбина: против Били Кид се издаваат потерници за други убиства покрај оние извршени со окружната војна.

Били во овој момент ги обединува своите стари пријатели и со нив се упатува кон Форт Самнер, местото што го избира за место за состаноци. Го придружуваат Том О'Фолиард, Фред Вејт, Џон Мидлтон и Хенри Браун. Со овие луѓе тој почнува да се занимава со кражба на коњи, од кои повеќето во индиската агенција во Тулароса.

На 5 август 1878 година, тој исекол уште еден засек на кундакот од својот пиштол, убивајќи извесен Бернштајн кој храбро се обидел да спречи кражба на коњите. Некое време подоцна, Фред Вејт и Хенри Браун, уморни од тој живот, се разделуваат од Били без никогаш повеќе да бидат видени. Хенри Браун станува шериф во Калдвел Канзас пред да биде линчуван од истите граѓани наобид за грабеж на банка.

Во декември 1878 година, Кид и Фолиард беа уапсени во Линколн од новиот шериф Џорџ Кимбрел, но дури два дена подоцна тие двајца избегаа.

Били е повторно уапсен на 21 март 1879 година, но уште еднаш се извлекува со тоа. Во јануари 1880 година тој додаде уште една засек на својот пиштол. Тексашанецот Џо Грант се обидува да го убие Били во Форт Самнер во салонот на Боб Харгров. Пиштолот на Грант го промаши истрелот и момент подоцна куршумот на Били ја погодува главата на Тексас.

Неговите грабежи продолжуваат во текот на 1880-тите и во таа година Били Вилсон и Том Пикет се придружуваат на бандата. Во ноември 1880 година извршил ново убиство. Жртвата на моментот, Џејмс Карлајл, греши само што бил дел од тимот на законот кој тргнал по Били за грабеж во Вајт Окс. Злосторствата што му се припишуваат изнесуваат четири, иако некој му припишал и до дваесет и едно.

Репортер за прв пат го нарекува „Били Кид“ и се појавуваат разни награди (500 долари највисоки): легендата наоѓа огревно дрво.

Помалку бурно, но не целосно ангелско е минатото на Пат Гарет, стариот пријател на Били, избран за шериф од гувернерот Валас за да го елиминира опасниот разбојник; Гарет им е познат на локалните власти поради долгогодишниот интерес за туѓи добиток.Со немилосрден бес и непријателска постојаност, карактеристични за некој што ќе предаде пријател во име на супериорна кауза, Гарет оди по стапките на својот стар придружник, ловејќи го со научна прецизност. За прв пат го наоѓа во Форт Самнер, каде што Били, заштитен од тишината на пионите кои во него отелотвориле мал локален херој, бега.

Ден пред Божиќ 1880 Детето и четворица други придружници паѓаат во стапицата: Чарли Бодри останува на теренот, а другите се предаваат. Били е суден и осуден на бесење, а казната ќе биде извршена во април 1881 година. Повторно се извлекува разбојникот и по две недели притвор, го остава зад себе затворот и телата на двајца чувари. Ловот без четвртина продолжува немилосрдно. Ноќта на 14 јули 1881 година, Пет Гарет го фаќа во неговото вообичаено засолниште во Форт Самнер. Скудните мерки на претпазливост што ги презема Били за да го заштити сопствениот живот нè тераат да размислуваме. Како да беше магнетизиран од веќе напишана судбина. Тој има неразбирлива свест за оваа смртност. Темна соба во која беше сместен Пат. Навлегувајќи во темнината, Били чувствува чудно присуство. „ Квин ес,? Квин ес? “ повторува тој, можеби претскажувајќи го крајот. Непосредна реакција е диктирана од два куршуми, од кои едниот допира до неговото срце.

Били Кид, за прв пат во својот живот, имашего заборавил својот Colt Thunderer 41 исклучувајќи секаква можност да се спаси.

Речиси 130 години по неговата смрт, Бил Ричардсон, демократскиот гувернер на Ново Мексико, одби да го помилува Били Кид на почетокот на 2011 година: предложеното помилување се однесуваше на убиството на шерифот Вилијам Брејди (1878).

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .