Biografia e Stefania Belmondo

Glenn Norton

Biografia • Këmbëngulja dhe vullneti për të fituar

Stefania Belmondo, kampione italiane e disiplinës fisnike dhe kërkuese të skijimit në vend, lindi në Vinadio, në provincën e Cuneos, më 13 janar 1969.

Nëna Alda, shtëpiake dhe babai Albino, punonjës i Enel-it, e detyrojnë atë të veshë skitë e para në moshën 3-vjeçare.

Stefania e kalon fëmijërinë e saj në malet e Cuneos dhe fillon të skijojë pikërisht në fushat e bardha të mbuluara me borë përpara shtëpisë së saj. Skitë e para - kujton Stefania - ishin prej druri, me ngjyrë të kuqe dhe të ndërtuara me dashuri nga babai i saj, për të dhe për motrën e saj Manuelën. Duket se fillimisht (pak si të gjithë fëmijët) Stefania preferoi sajë.

Ndoqi shkollën fillore dhe kurse të ndryshme skijimi. Me një karakter të fortë, kokëfortë dhe energjik, Stefania Belmondo ka gjetur në sport mundësinë të shfryjë energjinë e saj që në fëmijëri.

Filloni të merrni pjesë në disa gara dhe merrni menjëherë rezultate pozitive. Në vitin 1982 u bashkua me ekipin rajonal të Piemonte, dhe në vitin 1986 në atë të ekipit kombëtar të të rinjve. Stefania Belmondo bëri debutimin e saj në garat e Kupës së Botës në sezonin 1986/87, një periudhë në të cilën nëse një atlete italiane përfundonte në 30 pozicionet e para, mund të konsiderohej një ngjarje e jashtëzakonshme.

Sezonin në vijim hyn në ekipin A të kombëtares. Në fillim të vitit 1988 ai fitoi të parënmedalje në Kampionatin Botëror të Juniorëve: ajo është e dyta në 5 km dhe e treta në stafetë. Falë rezultateve të saj, Belmondo e re u thirr si rezervë në Lojërat Olimpike Dimërore të Calgary 1988 në Kanada: për shkak të dëmtimit të një atleti tjetër, ajo mori pjesë në katër gara.

Shiko gjithashtu: Giulia De Lellis, biografia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është Giulia De Lellis

Nëse dikush nuk e kishte vënë re ende, në sezonin 1988/89 emri i Stefania Belmondo filloi t'i bënte njerëzit të flasin: ajo mori pjesë në kampionatin absolut botëror në Lahti (në Finlandë) duke përfunduar e dhjeta dhe e njëmbëdhjeta; fitoi dy medalje të arta në Kampionatin Botëror të Juniorëve (e para italiane që fitoi medalje të artë në një kampionat botëror); fiton tre tituj absolut të Italisë.

Në 1989 ajo fitoi garën e saj të parë të Kupës së Botës në Salt Lake City (SHBA, gruaja e parë italiane që fitoi një garë të Kupës së Botës) dhe e mbylli Kupën e Botës në vendin e dytë.

Seria e sukseseve ka filluar dhe duket e pandalshme: në sezonin 1990/91 ai fiton disa gara të Kupës së Botës, në Kampionatin Botëror 1991 në Val di Fiemme ai merr një bronz në 15 km (i pari i tij medalje individuale) dhe një argjend në stafetë. Sezonin e ardhshëm ai ishte vazhdimisht në podium dhe në Lojërat Olimpike Dimërore të Albertville 1992 (përveç një vendi të pestë në 15 km, një të katërt në 5 km, një të dytë në 10 km dhe një të tretë në stafetë) ai fitoi ari i shumëpritur, në 'provën e fundit rraskapitëse të 30 km (e para italiane që fiton një medalje të artëolimpike). I palodhur, ai e përfundoi finalen e Kupës së Botës në vendin e dytë. Në vitin 1992 Stefania u bashkua me Korpusin Shtetëror të Pyjeve.

Në vitin 1993 ai mori pjesë në kampionatin e tij të dytë absolut botëror dhe fitoi dy medalje të arta individuale: në 10 dhe 30 km. Në prill të të njëjtit vit ai iu nënshtrua një operacioni në gishtin e këmbës së djathtë. Një sprovë e gjatë katërvjeçare do të fillojë për Stefania Belmondo.

Pas një operacioni të dytë, në shkurt 1994 ai fluturon për në Norvegji për Olimpiadën e Lillehamer. Protagoniste italiane do të jetë një tjetër mbretëreshë e madhe e kryqit italian, Manuela Di Centa, rivaliteti i së cilës me Stefanian u ka dhënë shumë ide gazetarëve sportivë. Manuela Di Centa merr në shtëpi dy medalje ari, dy argjendi dhe një bronzi. Stefania Belmondo fiton dy medalje bronzi: duke marrë parasysh performancën e saj pas operacionit, mjeku e këshillon të ndalojë, por kryeneçësia e Stefanias mbizotëron.

Rezultatet e shkëlqyera që ajo ishte mësuar të mos vinin kurrë, por Stefania nuk dorëzohet. Ai u kthye në formë të shkëlqyer gjatë sezonit 1996/97 dhe pas kaq vitesh fitoi sërish në teknikën klasike, në të cilën këmba e operuar shkakton shumë probleme. Merr pjesë në kampionatin e tij të katërt botëror dhe fiton katër medalje argjendi, të gjitha pas rusit shumë të fortë Valbe. Në një garë Stefania është vetëm një centimetër prapa!

Pastaj në vitin 1988 ishte radha e Lojërave OlimpikeNagano në Japoni: përfundoi i treti në stafetë dhe i dyti në 30 km.

Sezoni i ardhshëm ishte një tjetër sezon i jashtëzakonshëm, i mbushur me shumë podiume dhe i kurorëzuar me dy medalje ari në Kampionatin Botëror në Austri, plus një medalje argjendi në stafetë.

Sezoni i fundit konkurrues i Stefania Belmondo ishte 2001/02: 10 vjet pas atij të mëparshëm, ajo fitoi një ar olimpik të luftuar me vështirësi, si dhe një argjend në 30 km. Mbyllet në vendin e tretë në renditjen përfundimtare të Kupës.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giorgio Armani

Stefania Belmondo ishte gjatë gjithë karrierës së saj një atlete me këmbëngulje të jashtëzakonshme, e cila mishëroi në mënyrë unike frymën e disiplinës së cilës ajo ishte kampione. Fytyra e tij e komunikonte në mënyrë të fortë lodhjen dhe përpjekjen, ashtu si buzëqeshja e tij komunikonte gëzimin e fitores në vijën e finishit.

Sot Stefania është një nënë e lumtur (djali i saj Mathias ka lindur në vitin 2003), ajo është e angazhuar në nivel social, vazhdon të jetë anëtare e Korpusit Pyjor Shtetëror dhe bashkëpunon me Federatën e Sporteve Dimërore.

Në vitin 2003 u botua libri i tij "Më shpejt se shqiponja ëndrrat e mia".

Arritja e tij e fundit e madhe sportive ishte të mbulonte rolin prestigjioz të pishtarit të fundit në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore XX në Torino 2006; për Stefania Belmondon, ndezja e mangallit olimpik ia vlente një emocion aq i madh sa ai ifitorja e arit olimpik.

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .