Биографија на Стефанија Белмондо

Glenn Norton

Биографија • Упорноста и волјата за победа

Стефанија Белмондо, италијанска шампионка во благородната и напорна дисциплина на скијање во крос-кантри, е родена во Винадио, во провинцијата Кунео, на 13 јануари 1969 година.

Мајката Алда, домаќинка и таткото Албино, вработен во Енел, ја тераат да ги носи првите скии на нежна возраст од 3 години.

Стефанија го поминува своето детство во планините Кунео и почнува да скија токму во белите полиња покриени со снег пред нејзината куќа. Првите скии - се сеќава Стефанија - беа направени од дрво, обоени во црвена боја и изградени со љубов од нејзиниот татко, за неа и за нејзината сестра Мануела. Се чини дека на почетокот (како и сите деца) Стефанија претпочитала санки.

Посетувал основно училиште и разни курсеви за скијање. Со силен, тврдоглав и енергичен карактер, Стефанија Белмондо најде можност во спортот да ја исфрли својата енергија уште од детството.

Почнете да учествувате на неколку трки и веднаш добијте позитивни резултати. Во 1982 година се приклучи на регионалниот тим на Пиемонт, а во 1986 година во младинската репрезентација. Стефанија Белмондо го имаше своето деби во натпреварувањата на Светскиот куп во сезоната 1986/87, период во кој ако италијански спортист заврши на првите 30 позиции, тоа може да се смета за исклучителен настан.

Следната сезона влегува во А тимот на националниот тим. На почетокот на 1988 година ја освои својата првамедали на Светското првенство за јуниори: втора е на 5 километри и трета во штафетата. Благодарение на нејзините резултати, младата Белмондо беше повикана како резерва на Зимските олимписки игри во Калгари во 1988 година, Канада: поради повреда на друг спортист, таа учествуваше на четири натпревари.

Ако некој сè уште не ја забележал, во сезоната 1988/89 името на Стефанија Белмондо почна да ги тера луѓето да зборуваат: таа учествуваше на апсолутното светско првенство во Лахти (во Финска) завршувајќи на десеттото и единаесетото место; освоила два златни медали на Светското првенство за јуниори (првата Италијанка која освоила злато на светско првенство); освои три апсолутни титули на Италија.

Во 1989 година таа ја освои својата прва трка за Светскиот куп во Солт Лејк Сити (САД, првата Италијанка која победи на трката за Светскиот куп) и го затвори Светскиот куп на второто место.

Серијата успеси започна и изгледа незапирливо: во сезоната 1990/91 победи на некои трки од светските купови, на Светското првенство 1991 година во Вал ди Фием добива бронза на 15 км (неговата прва поединечен медал) и сребро во штафетата. Следната сезона тој постојано беше на подиумот и на Зимските олимписки игри во Албертвил 1992 година (покрај петтото место на 15 километри, четвртото на 5 километри, второто на 10 километри и третото во штафетата) го освои долгоочекуваното злато, на „последниот исцрпувачки тест на 30 километри (прва Италијанка што освоила златоОлимписки). Неуморен, последниот Светски куп го заврши на второто место. Во 1992 година Стефанија се приклучи на Државниот шумарски корпус.

Во 1993 година тој учествуваше на своето второ апсолутно светско првенство и освои два поединечни златни медали: на 10 и на 30 км. Во април истата година тој беше опериран на палецот на десната нога. Ќе започне долга четиригодишна искушение за Стефанија Белмондо.

Исто така види: Биографија на Кит Карсон

По втора операција, во февруари 1994 година лета за Норвешка на Олимпијадата во Лилехамер. Италијанската протагонистка ќе биде уште една голема кралица на италијанската крос-кантри, Мануела Ди Сента, чие ривалство со Стефанија им даде многу идеи на спортските новинари. Мануела ди Сента носи два златни медали, два сребрени и еден бронзен. Стефанија Белмондо освои два бронзени медали: со оглед на нејзиниот постоперативен настап, докторот ја советува да престане, но тврдоглавоста на Стефанија преовладува.

Одличните резултати на кои беше навикната никогаш не доаѓаат, но Стефанија не се откажува. Се врати во одлична форма во сезоната 1996/97 и после толку години повторно победи во класичната техника, во која оперираното стапало предизвикува многу проблеми. Учествува на своето четврто Светско првенство и освои четири сребрени медали, сите зад многу силниот Русин Валбе. Во трка Стефанија заостанува само еден сантиметар!

Потоа во 1988 година дојде редот на ОлимпијадатаНагано во Јапонија: трет во штафетата и втор на 30 км.

Следната сезона беше уште една извонредна сезона, исполнета со многу подиуми и крунисана со два златни медали на Светското првенство во Австрија, плус сребрен медал во штафетата.

Исто така види: Биографија на Винс Папале

Последната натпреварувачка сезона на Стефанија Белмондо беше 2001/02: 10 години по претходната, таа освои тешко олимписко злато, како и сребро на 30 км. Затвора на третото место во конечниот пласман на Купот.

Стефанија Белмондо во текот на нејзината кариера беше спортистка со извонредна истрајност, која уникатно го отелотвори духот на дисциплината во која беше шампион. Неговото лице на силен начин го соопштуваше заморот и напорот, исто како што неговата насмевка ја пренесе радоста на победата во финишот.

Денес Стефанија е среќна мајка (нејзиниот син Матијас е роден во 2003 година), таа е ангажирана на општествено ниво, продолжува да биде член на Државниот шумарски корпус и соработува со Федерацијата за зимски спортови.

Во 2003 година беше објавена неговата книга „Побрзо од орлите моите соништа“.

Неговото последно големо спортско достигнување беше да ја покрие престижната улога на последен факел на церемонијата на отворање на XX Зимски Олимписки Игри во Торино 2006 година; за Стефанија Белмондо, осветлувањето на олимпискиот мангал вредеше една емоција како онаа напобеда на олимпиското злато.

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .