Biografia Stefanii Belmondo

Glenn Norton

Biografia - Nieustępliwość i wola zwycięstwa

Stefania Belmondo, włoska mistrzyni w szlachetnej, ale męczącej dyscyplinie narciarstwa biegowego, urodziła się w Vinadio, w prowincji Cuneo, 13 stycznia 1969 roku.

Jej matka Alda, gospodyni domowa, i ojciec Albino, pracownik Enel, założyli jej pierwsze narty w wieku 3 lat.

Stefania spędziła dzieciństwo w górach Cuneo i zaczęła jeździć na nartach na pokrytych białym śniegiem polach przed swoim domem. Pierwsze narty - wspomina Stefania - były drewniane, pomalowane na czerwono i zbudowane z miłością przez jej ojca dla niej i jej siostry Manueli. Wydaje się, że początkowo (trochę jak wszystkie dzieci) Stefania wolała sanki.

Uczęszczała do szkoły podstawowej i na różne kursy narciarskie. Silna wola, uparta i energiczna od dzieciństwa Stefania Belmondo znalazła w sporcie okazję do wyładowania swojej energii.

Zaczęła brać udział w kilku zawodach i od razu osiągnęła pozytywne wyniki. W 1982 r. dołączyła do regionalnej drużyny Piemontu, a w 1986 r. do narodowej drużyny młodzieżowej. Stefania Belmondo zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata w sezonie 1986/87, w czasie, gdy włoska zawodniczka zajmowała miejsce w pierwszej trzydziestce, można to było nazwać wyjątkowym wydarzeniem.

W następnym sezonie dołączyła do kadry A reprezentacji narodowej. Na początku 1988 roku zdobyła swoje pierwsze medale na Mistrzostwach Świata Juniorów: była druga w biegu na 5 km i trzecia w sztafecie. Dzięki swoim wynikom młoda Belmondo została powołana jako rezerwowa na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 w Calgary w Kanadzie: z powodu kontuzji innego zawodnika wzięła udział w czterech wyścigach.

Jeśli ktoś jeszcze jej nie zauważył, nazwisko Stefanii Belmondo zaczęło trafiać na pierwsze strony gazet w sezonie 1988/89: wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Lahti (Finlandia), zajmując dziesiąte i jedenaste miejsce; zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Świata Juniorów (pierwsza Włoszka, która zdobyła złoto na mistrzostwach świata); zdobyła trzy włoskie tytuły w klasyfikacji generalnej.

W 1989 roku wygrała swój pierwszy wyścig Pucharu Świata w Salt Lake City (USA, jako pierwsza Włoszka, która wygrała wyścig Pucharu Świata) i ukończyła Puchar Świata na drugim miejscu.

Seria sukcesów rozpoczęła się i wydawała się nie do zatrzymania: w sezonie 1990/91 wygrał kilka wyścigów Pucharu Świata, na Mistrzostwach Świata 1991 w Val di Fiemme zdobył brązowy medal na 15 km (swój pierwszy indywidualny medal) i srebro w sztafecie. W kolejnym sezonie konsekwentnie wspinał się na podium, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992 w Albertville (oprócz piątego miejsca na 15 km, czwartew biegu na 5 km, druga w biegu na 10 km i trzecia w sztafecie) zdobyła długo oczekiwany złoty medal w wyczerpującym biegu na 30 km (pierwsza Włoszka, która zdobyła złoty medal olimpijski). Niestrudzona Stefania ukończyła finał Pucharu Świata na drugim miejscu. W 1992 roku Stefania wstąpiła do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

W 1993 roku wzięła udział w swoich drugich Mistrzostwach Świata i zdobyła dwa indywidualne złote medale: na 10 i 30 km. W kwietniu tego samego roku przeszła operację palucha koślawego prawej stopy. Dla Stefanii Belmondo rozpoczęła się długa, czteroletnia gehenna.

Po drugiej operacji poleciała do Norwegii w lutym 1994 r. na Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer. Włoską gwiazdą była inna wielka królowa włoskich biegów narciarskich, Manuela Di Centa, której rywalizacja ze Stefanią dała dziennikarzom sportowym wiele do myślenia. Manuela Di Centa przywiozła do domu dwa złote medale, dwa srebrne i jeden brązowy. Stefania Belmondo zdobyła dwa brązowe medale:Biorąc pod uwagę jej wyniki pooperacyjne, lekarz radzi jej, aby przestała, ale upór Stefanii zwycięża.

Wspaniałe wyniki, do których była przyzwyczajona, już nie przychodzą, ale Stefania nie poddaje się. W sezonie 1996/97 dokonuje wielkiego powrotu i po wielu latach ponownie wygrywa w technice klasycznej, w której operowana stopa sprawia sporo problemów. Bierze udział w swoich czwartych Mistrzostwach Świata w klasyfikacji generalnej i zdobywa cztery srebrne medale, wszystkie za bardzo silną Rosjanką Valbe. W jednym wyścigu Stefania jest tylko o centymetr za nią!

Następnie w 1988 roku przyszła kolej na Igrzyska Olimpijskie w Nagano w Japonii: zajęła trzecie miejsce w sztafecie i drugie w biegu na 30 km.

Kolejny sezon był kolejnym niezwykłym sezonem, obfitującym w wiele podiów i zwieńczonym dwoma złotami na Mistrzostwach Świata w Austrii oraz srebrem w sztafecie.

Stefania Belmondo po raz ostatni startowała w sezonie 2001/02: 10 lat po poprzednim sezonie zdobyła złoty medal olimpijski, a także srebrny medal w biegu na 30 km. W klasyfikacji końcowej Pucharu zajęła trzecie miejsce.

Stefania Belmondo przez całą swoją karierę była sportowcem o niezwykłej wytrwałości, który w wyjątkowy sposób ucieleśniał ducha dyscypliny, w której była mistrzynią. Jej twarz przekazywała zmęczenie i wysiłek równie mocno, jak jej uśmiech przekazywał radość ze zwycięstwa na mecie.

Dziś Stefania jest szczęśliwą matką (jej syn Mathias urodził się w 2003 roku), jest zaangażowana społecznie, nadal jest członkiem Państwowego Korpusu Leśnego i współpracuje z Federacją Sportów Zimowych.

W 2003 roku ukazała się jego książka "Faster than eagles my dreams".

Jej ostatnim wielkim osiągnięciem sportowym było odegranie prestiżowej roli ostatniej osoby niosącej pochodnię podczas ceremonii otwarcia XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku; dla Stefanii Belmondo zapalenie olimpijskiego kosza było równie wielkim dreszczykiem emocji, jak zdobycie olimpijskiego złota.

Glenn Norton jest doświadczonym pisarzem i pasjonatem wszystkiego, co dotyczy biografii, celebrytów, sztuki, kina, ekonomii, literatury, mody, muzyki, polityki, religii, nauki, sportu, historii, telewizji, sławnych ludzi, mitów i gwiazd . Mając eklektyczny wachlarz zainteresowań i nienasyconą ciekawość, Glenn wyruszył w podróż pisarską, aby dzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami z szeroką publicznością.Studiując dziennikarstwo i komunikację, Glenn rozwinął oko do szczegółów i talent do wciągającego opowiadania historii. Jego styl pisania znany jest z pouczającego, ale wciągającego tonu, bez wysiłku ożywiającego życie wpływowych postaci i zagłębiającego się w różne intrygujące tematy. Poprzez swoje dobrze udokumentowane artykuły Glenn ma na celu bawić, edukować i inspirować czytelników do odkrywania bogatego gobelinu ludzkich osiągnięć i zjawisk kulturowych.Jako samozwańczy kinomaniak i entuzjasta literatury, Glenn ma niesamowitą zdolność analizowania i kontekstualizowania wpływu sztuki na społeczeństwo. Bada wzajemne zależności między kreatywnością, polityką i normami społecznymi, rozszyfrowując, w jaki sposób te elementy kształtują naszą zbiorową świadomość. Jego krytyczna analiza filmów, książek i innych środków wyrazu artystycznego oferuje czytelnikom świeże spojrzenie i zachęca do głębszego zastanowienia się nad światem sztuki.Urzekające pisarstwo Glenna wykracza pozadziedziny kultury i spraw bieżących. Zainteresowany ekonomią Glenn zagłębia się w wewnętrzne funkcjonowanie systemów finansowych i trendy społeczno-ekonomiczne. Jego artykuły rozkładają złożone koncepcje na łatwe do strawienia fragmenty, umożliwiając czytelnikom rozszyfrowanie sił, które kształtują naszą globalną gospodarkę.Dzięki szerokiemu apetytowi na wiedzę, różnorodne obszary specjalizacji Glenna sprawiają, że jego blog jest miejscem docelowym dla każdego, kto szuka wszechstronnego wglądu w niezliczone tematy. Niezależnie od tego, czy chodzi o poznawanie życia kultowych celebrytów, rozwiązywanie tajemnic starożytnych mitów, czy analizowanie wpływu nauki na nasze codzienne życie, Glenn Norton jest pisarzem, którego potrzebujesz, prowadząc cię przez rozległy krajobraz ludzkiej historii, kultury i osiągnięć .