Historia, jeta dhe biografia e autostradës Jesse James

 Historia, jeta dhe biografia e autostradës Jesse James

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Jesse Woodson James lindi më 5 shtator 1847 në Clay County, djali i Zerelda Cole dhe Robert Salee James, një pastor baptist dhe fermer kërpi. Pasi humbi babanë e tij pas një udhëtimi në Kaliforni (ku kishte shkuar për të përhapur fjalën fetare mes kërkuesve të arit) në vetëm tre vjeç, ai sheh nënën e tij të rimartohej fillimisht me Benjamins Simms dhe më pas me Reuben Samuel, një mjek që jeton në Shtëpia e James në 1855.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ines Sastre

Në 1863, disa ushtarë ushtarakë të Veriut hyjnë në shtëpinë e James, të bindur se William Clarke Quantrill fshihet atje: ushtarët e marrin Samuelin dhe e torturojnë, pasi e lidhën në një pemë manit, për të bëje të rrëfejë dhe bëje që të zbulojë vendndodhjen e njerëzve të Quantrill-it. Xhesi, i cili ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeç në atë kohë, gjithashtu u torturua, u kërcënua me bajoneta, u fshikullua me litarë dhe u detyrua të vëzhgonte torturat që duhej t'i nënshtrohej njerkut të tij. Samueli më pas dërgohet në një burg Liberty, ndërsa Xhesi vendos të bashkohet me njerëzit e Quantrill-it për t'u hakmarrë për dhunën e pësuar. Ndërsa motra dhe nëna e tij arrestohen, burgosen dhe përdhunohen nga ushtarët federalë, James bashkohet me bandën e Quantrill.

Shiko gjithashtu: Gianmarco Tamberi, biografi

Pas luftës civile, e cila pa suksesin e veriorëve, Jesse James iu përkushtua grabitjeve të bankave, duke kryer vandalizëm dhe akte subversioni: pasi kishtenxjerrja nga binarët e një treni i tregon popullatës lokale se lufta nuk ka mbaruar dhe se ajo mund të luftohet edhe në mënyra jo tradicionale.

Jesse James në 16 vjeç

Gjatë grabitjeve të tij, ai nuk e ka problem të vrasë njerëz, së bashku me anëtarët e tjerë historikë të bandës së tij: vëllain e tij Frank , Ed dhe Clell Miller, Bob, Jim dhe Cole Younger, Charlie dhe Robert Ford. Megjithatë, në sulmet e tij, Xhesi Xhejms rekruton të jashtëligjshëm dhe autostradat goditje pas goditjeje, duke i shpëtuar ushtrisë çdo herë. Ai grabiti trenat dhe bankat e Unionistëve në Minesota, Misisipi, Iowa, Teksas, Kentaki dhe Misuri, duke u bërë një simbol i inatit të popullatave jugore. Ai gjithashtu arrin të parandalojë ndërtimin e një hekurudhe masive në zonën kufitare të Misurit dhe me kalimin e viteve ai konsiderohet një hero nga fermerët jugorë, i goditur nga ushtria e Unionit.

Fundi i banditit materializohet përmes tradhtisë së Robert Fordit, i cili është fshehurazi në marrëveshje me Guvernatorin e Misurit, Thomas T. Crittenden (i cili e kishte bërë kapjen e banditit prioritetin e tij). Jesse James vdiq më 3 prill 1882 në Saint Joseph: pasi hëngri drekë në shoqërinë e Robert dhe Charlie Ford, ai u qëllua për vdekje nga dy vëllezërit me një Colt 45 të veshur me argjend. Fordët përfitojnë nga një nga momentet e pakta kur James nuk i ka veshur të tijatarmët e tij, për shkak të nxehtësisë: ndërsa ai u ngjit në një karrige për të pastruar një pikturë me pluhur, ai u godit nga pas. Është Roberti që qëllon me armën që i kishte dhënë vetë Xhesi, me armën që i kishte dhënë atij qëllonte vdekjeprurëse, të drejtuar nga pjesa e pasme e kokës.

Vrasja kryhet për llogari të agjentëve të detektivëve Pinkertons, të cilët prej disa kohësh janë në gjurmët e të jashtëligjshmit James, dhe menjëherë bëhet një lajm me rëndësi kombëtare: vëllezërit Ford, për më tepër, nuk bëjnë asgjë. për të fshehur rolin e vet në tregim. Në realitet, pas përhapjes së lajmit të vdekjes, fillojnë të përhapen thashethemet që flasin për një Xhesi Xhejms i cili mbijetoi pas një mashtrimi të zgjuar të organizuar për të falsifikuar vdekjen e tij. Megjithatë, asnjë nga biografët e James nuk i konsideron këto histori të besueshme.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .