Едвард Мунк, биографија

 Едвард Мунк, биографија

Glenn Norton

Биографија • И човекот создаде мака

  • Познатите дела на Мунк

Едвард Мунк, сликарот кој несомнено повеќе од кој било друг го очекуваше експресионизмот е роден на 12 декември , 1863 година во Лотен, на норвешка фарма. Едвард е второ од петте деца: Софи (1862-1877), речиси на иста возраст како него и со кои ќе воспостави врска на голема наклонетост, Андреас (1865-1895), Лора (1867-1926) и Ингер (1868). -1952).

Во есента 1864 година, семејството Мунк се преселило во Осло. Во 1868 година, триесетгодишната мајка починала од туберкулоза, веднаш по раѓањето на најмладата Ингер. Оттогаш за куќата ќе се грижи неговата сестра, Карен Мари Бјолсадад (1839-1931). Силна жена, со изразен практичен смисол и сликар, го поттикнала уметничкиот талент на малиот Едвард, но и на неговите сестри, кои во овие години ги направиле првите цртежи и акварели.

Омилената сестра на Мунк, Софи, умира од туберкулоза на петнаесетгодишна возраст: ова искуство, кое длабоко ќе го допре младиот Едвард, подоцна ќе се репризира сликовито во различни дела, вклучувајќи ги Болното дете и Смртта во болната соба . Загубата на неговата сопруга и најстарата ќерка силно влијае и на таткото на Мунк, кој од овој момент станува сè помеланхоличен, а исто така станува жртва на манично-депресивен синдром.

За жал, погодена одживот обележан со болка и страдање, без разлика дали поради бројни болести или токму поради семејни проблеми, тој почнал да студира сликарство на седумнаесетгодишна возраст, за потоа да избега од инженерските студии наметнати од неговото семејство и да посетува курсеви за скулптура под водство на Јулиус Миделтун. .

Во 1883 година учествувал на колективната изложба на салонот за украсни уметности во Кристијанија (кој подоцна ќе го добие името Осло) каде што стапил во контакт со боемската средина и ја запознал норвешката авангарда на натуралисти сликари. Во мај 1885 година, благодарение на стипендијата, заминал во Париз, каде што бил фасциниран од сликата на Мане.

По овој период, Мунк создава дела на тема љубов и смрт, предизвикувајќи бурни контроверзии и многу негативни критики, толку многу што една од неговите скандалозни изложби беше затворена неколку дена по отворањето; но истата изложба, која стана „случај“, ги обиколува големите германски градови. Тоа е настан кој ќе го направи познат низ цела Европа, пред се благодарение на експресивното насилство на неговите дела.

Накратко, почнувајќи од 1892 година, беше создаден вистински „случај Мунк“. Формиран е комитет за поддршка на германски уметници, на чело со Макс Либерман, кој во знак на протест се одвојува од Здружението на берлинските уметници (оние кои ја организираа изложбата), основајќи ја „Берлинерската сецесија“. ВоВо меѓувреме, малку изменетата изложба на Мунк се пресели во Дизелдорф и Келн и се врати во Берлин во декември како „платено шоу“ со влезен билет. Јавноста не чекаше и набрзо се создадоа долги редици за да ги види скандалозните дела, со голем профит за оспоруваниот уметник.

Од друга страна, тогашната јавност можеше да биде вознемирена само од експресивната моќ на сликите на Мунчи. Во неговото сликарство ги наоѓаме предвидени сите големи теми на последователниот експресионизам: од егзистенцијална болка до кризата на етичките и религиозните вредности, од човечката осаменост до претстојната смрт, од неизвесноста на иднината до механизмот за дехуманизација типичен за буржоаското општество.

Оттогаш, Мунк живее поголемиот дел од времето во Германија, во Берлин, со исклучок на неколку патувања во Париз и Италија. Неговата активност во овие години станува интензивна; во истиот период започнува и соработката со драматургот Ибзен, која ќе продолжи до 1906 година. Прошарани со неговата активност, хрониката известува и за неговото хоспитализација во санаториумот Фаберг за да ги излечи сега хроничните проблеми на алкохолизмот. Понатаму, првите проблеми се јавуваат и со Тула, неговата партнерка, која би сакала да му стане сопруга. Но, уметникот смета дека бракот е опасен за неговата слобода како уметник и како човек.

Исто така види: Доменико Долче, биографија

Во 1904 година станачлен на Берлинската сецесија, на која подоцна ќе се приклучат Бекман, Нолде и Кандински. Во 1953 година Оскар Кокошка напиша статија во негова чест во која ја изрази сета своја благодарност и восхит.

Во последната деценија на 20 век, норвешкиот уметник ги изложил своите дела во Париз, и во Салонот на независните (1896, 1897 и 1903 година) и во галеријата L'Art Nouveau (1896).

Во октомври 1908 година, во Копенхаген, тој почнува да страда од халуцинации и има нервен слом: тој е примен во клиниката на докторот Даниел Џејкобсон осум месеци во текот на кои ја трансформира својата соба во студио. Во есента истата година бил прогласен за „Витез на кралскиот норвешки ред на Свети Олав“.

Следната пролет, во една клиника во Копенхаген, ја напиша прозната поема Alfa & Омега илустрира со осумнаесет литографии; се организираат големи изложби на неговите дела и графики во Хелсинки, Трондхајм, Берген и Бремен; станува член на Здружението на уметници Манес во Прага и започнува да работи на проект за украсување мурали за Аула Магна на Универзитетот во Осло.

Исто така види: Биографија на Буда и потеклото на будизмот: Приказната за Сидарта

Во истите тие години, тој го купи имотот Екели во Скојен, каде што ќе престојува до крајот на својот живот. По започнувањето на проектот за украсување на сала во градското собрание на Осло, уметникот погоден од сериозна болест на очите е принуден да одмора подолг период.Дури и ако доаѓањето на нацизмот во Германија го означува падот на делото на Мунк, кое во 1937 година од страна на тесноградите нацисти беше означено како „дегенерирана уметност“, тој продолжува да слика и создава графички дела.

Во 1936 година ја добил Легијата на честа и за прв пат поставил самостојна изложба во Лондон, во Лондонската галерија. Во следните години неговата слава не запре и во 1942 година изложува во САД. На 19 декември следната година, експлозијата на германски брод во пристаништето во Осло предизвикува сериозна штета на неговото студио и овој настан го прави особено вознемирен: загрижен за неговите слики, тој го занемарува пневмонијата на која станува жртва и умира во неговиот дом од Екели попладнето на 23 јануари 1944 година, оставајќи ги сите негови дела на градот Осло по негова волја. Во 1949 година, Градскиот совет на Осло го одобри формирањето на музеј за зачувување на ова наследство, во меѓувреме зголемен со донацијата на неговата сестра Ингер, а на 29 мај 1963 година беше отворен Мунчмузет.

Познати дела на Мунк

Меѓу неговите најпознати слики ги споменуваме (без посебен редослед) „Пубертет“ (1895), „Девојки на мостот“, „Вечер на авенијата Карл Јохан“ (1892), „Летна ноќ во Агаардстранд“ (1904), „Анксиет (или тегобност)“ (1894), и секако неговото најпознато дело „Крик“ (1893).

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .