Biografia e Jean Cocteau

 Biografia e Jean Cocteau

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Triumfi i artit

Jean Maurice Eugène Clément Cocteau, djali i tretë i një familjeje të klasës së lartë, lindi më 5 korrik 1889 në Maisons-Laffitte, një zonë banimi në periferi të Parisit. Ai është inicuar herët në artet grafike, për të cilat fëmija tregon një aftësi mahnitëse. Gjithashtu në fëmijërinë e hershme zhvillohet një tërheqje e fortë për teatrin: fëmija vuante nga mosmundësia për të shoqëruar prindërit e tij kur, pas përgatitjeve shumë të gjata, i pa ata të dilnin për të ndjekur shfaqje ose muzikë. Kjo tërheqje është aq e fortë sa që argëtimi i tij i preferuar, në ditët kur rrinte në shtëpi për shkak të shëndetit të dobët, konsistonte në ndërtimin e teatrove dhe skenave të vogla në oborrin e shtëpisë me materiale të improvizuara.

Kjo fëmijëri e butë dhe e papunë u trazua në 1898 nga një tragjedi: Georges Cocteau, babai i Zhanit, u gjet i vdekur në studion e tij me një armë në dorë në një pellg gjaku. Arsyeja e vetëvrasjes mbetet e panjohur; Cocteau dyshon babain e tij për homoseksualitet të shtypur, disa biografë flasin për shqetësime financiare. Familja u zhvendos përgjithmonë në qytet në pallatin e gjyshit të tij, një muzikant amator, i cili organizonte rregullisht koncerte në shtëpi, të cilat Cocteau i pëlqente të merrte pjesë.

1900 është viti i Ekspozitës Universale, ku fëmija është i magjepsur ngaGilead në "Chevaliers de la Table ronde". Që nga ky moment Jean Marais supozohet përfundimisht nga Cocteau si një burim frymëzimi për shumë prej veprave që do të vijnë. Për shembull, ishte për Marais dhe Yvonne de Bray që ai shkroi "Les Parents terribles" në 1938, duke marrë frymëzim për personazhin e Yvonne nga nëna e Jean Marais. Pjesa u montua në nëntor të të njëjtit vit; u ndalua pothuajse menjëherë nga Këshilli Bashkiak, më pas u rifillua janarin e ardhshëm me sukses të jashtëzakonshëm.

Pushtimi nazist shtroi shumë probleme për veprimtarinë e Cocteau: "La Machine à écrire", krijuar në vitin 1941 në Theatre des Arts, nxiti një reagim të menjëhershëm nga kritikët kolaboracionistë. Në të njëjtin vit, ringjallja e "Prindërit të tmerrshëm" ndalohet nga censura gjermane. Gjatë okupimit, Cocteau u sulmua nga disa demonstrues, sepse nga pakujdesia nuk e hoqi kapelën përpara flamurit nazist. Anekdota e Jean Marais duke goditur me shuplakë gazetarin e "Je suis partout" Alain Laubreaux, autor i një artikulli poshtërues kundër Cocteau, u trajtua nga Truffaut në "Dernier metro". Në vitin 1942, megjithatë, ai u zgjodh në jurinë e Konservatorit për artet dramatike.

Me rastin e një ekspozite të Arno Brekerit, skulptorit zyrtar të Rajhut, ai shkruan një artikull për Comoedia, "Salut à Breker", në të cilin vlerëson veprën.nga artisti gjerman. Ky akt solidariteti mes artistëve u qortua ashpër.

Në vitet e fundit të luftës Cocteau iu përkushtua shumë veprimtarisë kinematografike: ai shkroi skenarët për "Le Baron Fantôme" të Serge de Poligny, një film në të cilin do të luajë rolin e baronit të vjetër. , për "Juliette ou La Clef des songes" nga Marcel Carné dhe mbi të gjitha për "L'éternel retour" nga Jean Delannoy dhe për "Les Dames du Bois de Boulogne" nga Robert Bresson.

Në vitin 1944 punoi aktivisht, së bashku me artistë të tjerë, për çlirimin e Maks Jakobit, të arrestuar nga Gestapo dhe të ekzekutuar më 4 mars në kampin e Dransit. Një vit më pas, një studim i Roger Lannes mbi poezinë e Cocteau u botua nga Pierre Seghers në serinë "Poètes d'aujourd'hui".

Pavarësisht një sëmundjeje të rëndë të lëkurës, ai arrin të përfundojë xhirimet e "Belle et la Bête", e cila do të marrë çmimin Louis Delluc në vitin 1946 në Kanë. Në të njëjtën kohë, shtëpia botuese Marguerat në Lozanë filloi të botonte veprat e tij të plota.

Pas bashkëpunimit në realizimin e filmit "Human Voice" të Roberto Rossellinit, luajtur nga Anna Magnani, Ruy Blas i Pierre Billon dhe Noces de sable i André Zwobada, dhe pasi bëri dy filma të bazuar në dy nga dramat e tij të mëparshme, "L "Aigle à deux têtes" dhe "Les Parents terribles", niset në vitin 1948 në një udhëtimnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku takohet me Greta Garbo dhe Marlene Dietrich.

Në aeroplanin që e kthen në Paris, ai shkruan një "Lettre aux Américains" që do të botohet menjëherë më pas. Një vit më pas ai u largua përsëri me Jean Marais dhe Edouard Dermit, djalin e tij të adoptuar, për një turne në Lindjen e Mesme.

Në gusht 1949 ai organizoi Festivalin e Filmit të Mallkuar në Biarritz dhe filloi xhirimet "Orphée"; filmi do të dalë vitin e ardhshëm, në të njëjtën kohë me filmin e Jean-Pierre Melville bazuar në "Enfants terribles" dhe do të marrë Çmimin Ndërkombëtar të Jurisë në Festivalin e Filmit në Venecia.

Në vitin 1951, François Mauriac shkaktoi një skandal të ndjekur nga një polemikë e gjatë me rastin e shfaqjes së "Bacchus", një shfaqje e vendosur në Gjermaninë e reformuar, e cila, sipas gazetarit, do të ishte tallur me fenë e krishterë. Në janar 1952, u organizua në Monako ekspozita e parë e veprave pikturale të Cocteau, e cila u përsërit në 1955 në Paris.

Autori udhëton në Greqi dhe Spanjë, kryeson jurinë e Festivalit të Filmit në Kanë për dy vjet rresht (1953 dhe 1954), boton dy vepra poetike: "La Corrida du ler mai", frymëzuar nga udhëtimin e tij të dytë në Spanjë, dhe "Clair-Obscur". Në vitin 1954 ai u kap nga një atak mjaft i rëndë në zemër.

Duke filluar nga viti 1955, ranë njohje zyrtare nga institute kulturore shumë të rëndësishme:i zgjedhur anëtar i Académie Royale de Langue e Littérature Française de Belgique dhe i Académie Française, doktor honoris causa në Universitetin e Oksfordit, anëtar nderi i Institutit Kombëtar të Arteve dhe Letërve të Nju Jorkut. Në vitin 1957 ai ishte ende president nderi i jurisë së Kanës.

Gjatë këtyre viteve ai iu përkushtua me pasion arteve plastike: afreskoi kapelën e Saint-Pierre në Villefranche, dekoroi Sallën e Dasmave të Bashkisë së Mentonit, eksperimentoi me dekorimin e qeramikës, të cilat ishin ekspozuar me sukses në Paris në vitin 1958. Në vitin 1959 ai priti me admirim entuziast veprat e para të regjisorëve të rinj të "Cahiers du cinéma", mbi të gjitha "Les 400 coups" të François Truffaut, falë të cilave mundi të fillonte xhirimet e filmit të tij të fundit. , "Le Testament d'Orphée".

Një hemoptizë nuk e pengoi atë të vazhdonte të shkruante poezi dhe të dekoronte kishën e Saint-Blaise-des Simples në Milly-la Forêt, ku u zhvendos, dhe kapelën e Virgjëreshës së kishës së Notre - Dame-de-France në Londër. Një vit më pas ai u zgjodh Princi i Poetëve të Aragonit. Në vitin 1961 ai u shpall Kalorës i Legjionit të Nderit. Ai shkruan dialogët për "La Princesse de Clèves" nga Jean Delannoy.

Më 22 prill 1963, ai pësoi një atak të ri në zemër. Më 11 tetor, gjatë rikuperimit të Milly, Jean Cocteau vdiq në paqe.

Trupi i tij i balsamosur ruhet nëMilly në kapelën që ai vetë e kishte zbukuruar.

shfaqje nga Loïe Fuller. Por është edhe viti i hyrjes në shkollë, në Petit Condorcet; fillon një periudhë mjaft e palumtur, e vështirësuar nga një marrëdhënie e trazuar me institucionin e shkollës dhe vdekja tragjike e një shoku të shkollës. Pikërisht në këtë periudhë lindi një nga themelet e ardhshme të mitologjisë personale të Cocteau-t: shoku Dargelos, mishërimi i bukurisë së rrezikshme, protagonisti absolut i luftimeve me topa bore në Cité Monthiers gjatë intervalit të mësimeve; karakter dhe situata që përsëriten në poezi, në "Livre blanc", në "Opium" dhe "Les Enfants terribles", në "Sang d'un poète".

Nuk është e qartë pse, në Pashkë të vitit 1904, Cocteau u përjashtua nga Condorcet. Fillon të ndjekë kurset private të M. Dietz (i cili do të bëhet M. Berlini i "Grand écart"), më pas ndjek shkollën e mesme Fénelon me pak sukses për t'u kthyer në kurse private. Në këtë periudhë ai formon një grup të rregullt në Eldorado me disa shoqërues, ku ndjek me pasion shfaqjet e Mistinguett. Ai gjithashtu fillon të shkruajë poezi. Pasi ka dështuar disa herë në provimin përfundimtar, në vitin 1906 ai organizon një arratisje misterioze në Marsejë. Një vit më pas ai i braktisi përfundimisht studimet pa u diplomuar, që atëherë i sigurt në të ardhmen e tij si poet.

Shiko gjithashtu: Biografia e Slash

I lirë nga angazhimet e shkollës, Cocteau hidhet brendaPërleshja botërore dhe artistike e kryeqytetit, e udhëhequr nga miku i tij aktor Edouard de Max: kjo miqësi dhe pasojat e saj do t'i japin shumë arsye shqetësimi zonjës Eugénie, nënës së poetit. Marrëdhënia me Christiane Mancinin, nxënëse e Konservatorit, dhe eksperiencat e para me drogën datojnë në këtë periudhë. Ishte Edouard de Max ai që organizoi një matinee në teatrin Fémina më 4 prill 1908, në të cilën aktorë të ndryshëm recituan poezitë e poetit të ri. Shfaqja paraprihet nga një konferencë nga Laurent Tailhade. Që nga ky moment, Cocteau u fut plotësisht në mjedisin kulturor dhe botëror të kohës: ai frekuentoi Proustin, Catulle Mendès, Lucien Daudet, Jules Lemaitre, Reynaldo Hahn, Maurice Rostand dhe filloi marrëdhënien e tij të luhatshme me Anna de Noailles.

Po atë vit, gjatë një udhëtimi në Venecia me nënën e tij, Cocteau u trondit nga vetëvrasja e papritur e një shoku, i cili qëlloi veten në tempull në shkallët e kishës Salute.

Midis viteve 1909 dhe 1912 u shtypën tre silloga poetike, të cilat autori do t'i mohonte më vonë: "La Lampe d'Aladin", "Le Prince frivole", "La Danse de Sophocle". Së bashku me Rostandin, ai drejton një revistë luksoze, "Schéhérazade". Ai njeh François Mauriac, piktorin Jacques-Emile Blanche, Sacha Guitry. Misia Sert e prezanton atë me Sergej Diaghilev, menaxher iBalets Russes, të cilat e njohën atë me Nijinsky dhe Stravinsky. Me këtë grup fillon një bashkëpunim artistik që do të jetë i frytshëm dhe fryti i parë i të cilit është Le Dieu bleu, krijuar në vitin 1912, balet për të cilin Diaghilev ia kishte besuar Cocteau hartimin e temës një vit më parë. Gjithashtu në vitin 1912, një artikull i Henri Ghéon shfaqet në Nouvelle Revue Française, i cili kritikon ashpër "La Danse de Sophocle".

1913 është viti i zbulimit: Cocteau tronditet nga baleti i Stravinsky, "Le Sacre du printemps" dhe nga skandali që pason. Shfaqja e Baleteve Ruse, e vënë në skenë më 29 maj, iu shfaq atij si mishërimi i frymës së re artistike dhe me atë rast ai kuptoi rëndësinë e rolit të publikut në evolucionin e artistit. Pas largimit nga teatri, Diaghilev dhe Stravinsky lindën me idenë e një shfaqjeje të re, "David", e cila më vonë do të bëhej "Parada".

Pas stimujve të rinj që i ofron njohja me Stravinskin, Cocteau pëson një pikë kthese në prodhimin e tij: me romanin "Le Potomak", të vitit 1914, fillon një fazë e re origjinale poetike, shumë larg toneve të koleksionet e para. Shpërthimi i luftës sheh Cocteau në Reims duke drejtuar ambulanca për të transportuar të plagosurit. Vitin tjetër ai do të jetë në Nieuport me pushkëtarët e marinës: ai do të gjejë një besnik nga të dyja përvojattranspozim në romanin "Thomas l'imposteur". Në vitin 1914 themeloi revistën “Le Mot” me Paul Iribe. Ai takon Valentine Gross, i cili do ta prezantojë atë me Braque, Derain dhe Satie.

Gjatë luftës ai miqësohet me Roland Garros, i cili e nis atë në aviacion: pagëzimi i ajrit do të jetë baza e veprës së parë poetike të një rëndësie të caktuar: "Le Cap de Bonne-Espérance", nga e cila ai do të organizojë lexime të ndryshme publike të cilat i sjellin njëfarë suksesi.

Në vitin 1916 transferohet në Paris, në Shërbimin e Propagandës së Ministrisë së Jashtme. Ai fillon të frekuentojë ambientin e Montparnasse: njeh Apollinaire, Modigliani, Max Jacob, Pierre Reverdy, André Salmon, Blaise Cendrars (me të cilin do të themelojë një shtëpi botuese), por mbi të gjitha Pablo Picasson. Me këtë të fundit do të lindë një lidhje shumë e fortë dhe e qëndrueshme, e përbërë nga një përkushtim dhe dëshirë ekstreme për të imituar piktorin, i cili do të përfshihet në aventurën e Paradës.

Pas një udhëtimi në Romë, në të cilin Cocteau u bashkua me Diaghilev dhe Picasso për të përgatitur shfaqjen, Parada u organizua në Châtelet më 18 maj 1917: muzikë nga Erik Satie, skena dhe kostume nga Picasso, koreografi nga Léonide Massine të Baleteve Ruse. Skandali është shpalosur tashmë që në shfaqjen e parë: publiku është i ndarë mes mbështetësve të ashpër dhe kritikuesve të pamëshirshëm, të cilët nuk kanë qenë në gjendje të kuptojnë rëndësinë e kësaj.manifestim i esprit nouveau , për të cilin Apollinaire shpiku termin "surréalisme".

Megjithatë, Cocteau do të jetë pjesërisht i zhgënjyer nga kjo përvojë, duke qenë se nuk do të njihet për rolin e krijuesit dhe koordinatorit që kishte luajtur në të vërtetë në përpunimin katërvjeçar të shfaqjes.

Në vitin 1918 ai botoi "Le Coq et l'Arlequin", një ese kritike në të cilën thuren lavdërimet e Picasso-s dhe Satie-së: ky tekst do të merret si manifest nga "Grupi i Gjashtës", i cili. ai do të gjejë te Cocteau një admirues të flaktë dhe një kritik të mençur.

Gjatë këtyre viteve ai u lidh me poetin e ri Jean Le Roy, i cili vdiq në front pas disa muajsh. Por lidhja më e rëndësishme është ajo me pesëmbëdhjetëvjeçarin e atëhershëm Raymond Radiguet, i prezantuar atij në vitin 1919 nga Max Jacob. Midis Cocteau dhe Radiguet lindi menjëherë një miqësi e thellë, e cila do të ishte thelbësore për zhvillimin njerëzor dhe artistik të Cocteau. Pavarësisht ndryshimit në moshë dhe famë, Radiguet do të jetë mësuesi i Cocteau në këto vite: ai do ta mësojë atë të ndjekë një ideal të klasicizmit sa më të largët nga fermentimet eksperimentale të avangardës së atyre viteve, dhe që do të jetë karakteristik për Puna e Cocteau që do të vijë. 1919 ishte edhe viti i bashkëpunimit të tij me Dada Anthologie, një bashkëpunim kalimtar për shkak të keqkuptimeve me mjedisin surrealist, dhe në veçanti me bretonin. Midis qershorit dhe shtatoritmerr dy sulme nga André Gide dhe Jacques Marnold, në faqet përkatësisht të "Nouvelle Revue Française" dhe "Mercure de France", të cilët kritikojnë ashpër "Le Coq et l'Arlequin" duke akuzuar autorin për paaftësi dhe plagjiaturë. Cocteau iu përgjigj akuzave në mënyrë të barabartë.

Në të njëjtën kohë iu besua një rubrikë për gazetën “Paris-Midi”.

Vitet në vijim ishin mjaft të qeta dhe shumë produktive. Ndërmjet viteve 1920 dhe 1921 dy baletë nga Cocteau u vunë në skenë në muzikë nga anëtarët e Grupit të Gjashtë: "Le Boeuf sur le toit" dhe "Les Mariés de la Tour Eiffel", të dyja me njëfarë suksesi. Gjatë pushimeve në bregdetin jugor, në shoqërinë e Radiguet që po përballet me hartimin e "Diable au corps", Cocteau shkruan shumë: poezitë që do të rrjedhin në "Fjalor" dhe "Plain-Chant", koleksione në të cilat ndikimi klasicist i Radiguet, Antigone dhe OEdipe-Roi për teatrin, romanet "Thomas l'imposteur" dhe "Le grand écart", dhe eseja "Le Secret professionnel". Por kjo fazë u ndërpre papritmas në 1923 nga vdekja e papritur e Radiguet, viktimë e tifos së trajtuar shumë vonë. Humbja e mikut të tij do ta lërë Cocteau-n në një gjendje të dhimbshme, gjë që do ta bëjë atë të pranojë këshillën e një shoku, Louis Laloy, për të kërkuar ngushëllim në opium.

Georges Auric e prezanton atë me JacquesMaritain, i cili do ta bindë Cocteau-n t'i afrohet fesë. Fillon një periudhë mistike, e përbërë nga biseda me bashkëshortët Maritain dhe me fetarët e ftuar në darkat e tyre; Pasojat e këtyre bisedave do të jenë trajtimi i parë i detoksifikimit të opiumit dhe një qasje kalimtare ndaj sakramenteve të krishtera. Në vitin 1925 Cocteau pati zbulimin e engjëllit Heurtebise, një personazh kyç në veprën e tij, dhe shkroi poemën që mban emrin e tij.

Gjatë shërimit të tij nga detoksifikimi, në Villefranche në shoqërinë e piktorit Christian Bérard, ai shkruan "Orphée", i cili do të montohet nga Pitoëffs vitin e ardhshëm. Më pas ai shkëput papritur me Maritain, duke preferuar opiumin në vend të fesë. Shkruan tekstin e "OEdipus Rex", një oratorio i muzikuar nga Stravinskij.

Shiko gjithashtu: Viggo Mortensen, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

Përplasjet me surrealistët u përkeqësuan: Philippe Soupault shkoi aq larg sa të organizonte mbrëmje denigrimi publik të Cocteau, apo edhe të telefononte natën nënën e poetit duke njoftuar vdekjen e djalit të saj. Ditën e Krishtlindjes ai takohet me Jean Desbordes, një shkrimtar i ri me të cilin do të përpiqet të rindërtojë marrëdhënien që kishte krijuar me Radiguet. Në të vërtetë, në vitin 1928 u shfaq "J'adore", një roman i Desbordes me një parathënie të Cocteau. Publikimi i J'adore i solli atij një ortek akuzash nga mjedisi katolik.

Fundi i të njëzetat është njëFaza e re hiperproduktive, e pashqetësuar nga shtrimet e shpeshta të detoksifikimit: poezitë e "Opera", romanet "Le Livre blanc" dhe "Les Enfants terribles", monologu "La Voix Humaine" (përfaqësimi i të cilit do të shqetësohet rëndë nga Paul Eluard). , "Opium" dhe filmi i parë, "Le Sang d'un poète".

Marrëdhënia me Princeshën Nathalie Paley, mbesa e Car Aleksandër III daton në vitin 1932; princesha madje i dha fund një shtatzënie të shkaktuar nga Cocteau. Për pjesën tjetër, në gjysmën e parë të viteve 1930, Cocteau ishte i zënë me shkrimin për teatrin ("Le Fantôme de Marseille", "La machine infernale", "L'Ecole des veuves") dhe duke ndjekur krijimet e shfaqjeve të tij. Në pranverën e vitit 1936 ai u nis me Marcel Khill, shoqëruesin e tij të ri, për të bërë xhiron e botës në tetëdhjetë ditë. Gjatë rrugës ai takohet me Charlie Chaplin dhe Paulette Goddard në një anije: një miqësi e sinqertë do të lindë me drejtorin. Ditari i këtij udhëtimi do të botohet me titullin “Mon premier voyage”.

Vitin tjetër, gjatë audicioneve për shpërndarjen e roleve në "OEdipe-Roi" që do të redaktohet në Teatrin Antoine, Cocteau u godit nga një aktor i ri: Jean Marais. Siç dihet, mes të dyve do të lindë një marrëdhënie e thellë që do të zgjasë deri në vdekjen e poetit. Marais do të luajë rolin e korit në Oedipe-Roi dhe menjëherë pas atij të

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .