Giacomo Agostini, životopis

Glenn Norton

Životopis - Legenda jezdí na dvou kolech

Jeho otec z něj chtěl mít účetního, a když mu Giacomo řekl, že by rád závodil na motocyklech, požádal o radu rodinného notáře, který, protože si nerozuměl mezi cyklistikou a motocykly, dal souhlas s tím, že trocha sportu mladému chlapci jistě prospěje.

Tak začala kariéra Giacoma Agostiniho, největšího šampiona, jakého kdy svět dvou kol poznal (podle mnohých ještě před příchodem Valentina Rossiho). Profil jeho legendy se skrývá v číslech, která jsou, když si je dáte dohromady, impozantní: patnáct titulů mistra světa (7 v 350 a 8 v 500), 122Vítězství v Grand Prix (54 v 350, 68 v 500 a 37 umístění na stupních vítězů), více než 300 celkových úspěchů, 18násobný italský šampion (2 jako junior).

Giacomo Agostini se narodil 16. června 1942 na klinice v Brescii jako první ze tří sourozenců v Lovere.Jeho rodiče, Aurelio a Maria Vittoria, stále žijí v této půvabné vesnici na břehu jezera Iseo, kde byl jeho otec obecním radním a vlastnil rašeliniště, o které se dnes mimo jiné stará jeho slavný syn.

Viz_také: Životopis Paola De Micheli

Jak už to u lidí, kteří se narodili pro nějaké povolání, bývá, i Giacoma vášeň pro motocykly přemohla a už jako dítě začal jezdit na mopedu Bianchi Aquilotto. Když mu bylo osmnáct, dostal od otce konečně to, co bylo tehdy spolu s Ducati 125 nejvhodnějším motocyklem pro začátečníka, který se věnuje závodní kariéře: Morini 175 Settebello, pevnýčtyřtaktní ojnice a vahadla, které jsou schopny dosáhnout maximální rychlosti kolem 160 km/h.

V devatenácti letech se s tímto motocyklem zúčastnil svého prvního závodu, stoupání Trento-Bondone v roce 1961, v němž skončil druhý. Zpočátku byl právě tento typ závodů Agostiniho specialitou, kterou brzy vystřídal rychlostními závody na okruhu, vždy na stejném motocyklu, až poté, co si ho všiml Morini, dostal oficiální vůz naOkruh Cesenatico.

V roce 1963 Agostini ukončil svou kariéru jako jezdec druhé třídy s oficiálním vozem Morini 175. Vyhrál italský horský šampionát s osmi vítězstvími a dvěma druhými místy a italský juniorský rychlostní šampionát (opět pro třídu 175), přičemž vyhrál všechny závody, které byly na programu. Rok 1963 mu však přichystal ještě větší satisfakci.

Aniž by si to vůbec dokázal představit, Alfonso Morini povolal Giacoma Agostiniho, aby podpořil Tarquinia Proviniho i ve Velké ceně národů v Monze 13. září, předposledním podniku mistrovství světa, který se zdálo, že jednoválcová Morini 250 vyhraje proti týmu Honda v čele s Rhodesanem Jimem Redmanem.

Viz_také: Životopis Fabio Cannavaro

Ale jestliže byl Morini 250 dost dobrý na to, aby vyhrával v Itálii, v závodech mistrovství světa už nebyl proti japonským strojům konkurenceschopný. "Ago", jak mu nyní fanoušci přezdívali, opustil boloňskou značku, aby odešel do Cascina Costa a podepsal smlouvu s MV. Psal se rok 1964; v následujícím roce debutoval pod novým ochranným křídlem japonského výrobce. Debut to byl šťastný, protožeUž v prvním závodě sezony na okruhu v Modeně zvítězil: nakonec vyhrál všechna kola italského šampionátu.

Závody mistrovství světa jsou však něco jiného a Ago musí být spokojen s tím, že zůstane v závěsu za Mikem Hailwodem, který na konci sezony přestoupí k Hondě.

V roce 1966 se Agostini ocitl v mistrovství světa proti svému bývalému týmovému kolegovi: vyhrál dva tituly mistra světa ve třídě 350 ccm proti šestici anglických šampionů, kteří proto získali titul. V té chvíli byla Agostiniho touha po pomstě obrovská. Přešel do pětistovky a získal svůj první titul, čímž odstartoval legendu, později rozšířenou i na samotnou třídu 350. V roce 1966 se Agostini stal mistrem světa v kategorii 350 ccm.

Agostini bezkonkurenčně dominoval oběma vládnoucím třídám až do roku 1972, kdy na scénu mistrovství světa přišel Saarinen a Yamaha. Tím to ale neskončilo, Renzo Pasolini se vyšplhal nahoru v žebříčku hodnot a na stroji Aermacchi - Harley Davidson 350 ccm se pokusil rovnocenně soupeřit s Agostinim, který se mezitím rozhodl pro čtyřválcovou Cascinu Costa. Toho roku se mu podařilo získat titul350, ale od té doby bylo vítězství stále obtížnější. Nejproblematičtější byla sezóna 1973 kvůli motorkám, které již nezaručovaly vítězství.

Bylo to 20. května 1973, kdy v Monze přišli o život Renzo Pasolini a Jarno Saarinen, což šokovalo celý motocyklový svět. Agostini v té smutné chvíli znovu získal titul v závodě 350, zatímco Read si polepšil v pětistovce.Svou převahu by dokázal potvrdit i s podobným motocyklem. Jeho mistrovským kouskem zůstává Daytona, kde na americkém okruhu vítězí. Všechny ale přesvědčí i na trati v Imole v závodě na 200 mil.

V témže roce získal titul mistra světa v kategorii 350, zatímco v pětistovkách ho předstihli Read a Bonera s MV. Lansivuoriho Yamaha se prosadila i v závodě o titul mistra světa.

V roce 1975 přišel do světového motocyklového cirkusu mladý Venezuelan Jonny Cecotto a získal titul mistra světa v závodě 350. V závodě 500 se Giacomu Agostinimu po památných bitvách s Readem podařilo ve 33 letech získat svůj 15. a poslední titul mistra světa.

Glenn Norton je ostřílený spisovatel a vášnivý znalec všeho, co souvisí s biografií, celebritami, uměním, kinem, ekonomikou, literaturou, módou, hudbou, politikou, náboženstvím, vědou, sportem, historií, televizí, slavnými lidmi, mýty a hvězdami. . S eklektickým rozsahem zájmů a neukojitelnou zvědavostí se Glenn vydal na svou spisovatelskou cestu, aby se o své znalosti a postřehy podělil s širokým publikem.Po vystudování žurnalistiky a komunikace si Glenn vypěstoval bystrý smysl pro detail a talent pro podmanivé vyprávění. Jeho styl psaní je známý svým informativním, ale poutavým tónem, bez námahy oživuje životy vlivných osobností a ponoří se do hlubin různých zajímavých témat. Prostřednictvím svých dobře prozkoumaných článků se Glenn snaží pobavit, vzdělávat a inspirovat čtenáře k prozkoumání bohaté tapisérie lidských úspěchů a kulturních fenoménů.Jako samozvaný cinefil a literární nadšenec má Glenn neskutečnou schopnost analyzovat a kontextualizovat dopad umění na společnost. Zkoumá souhru mezi kreativitou, politikou a společenskými normami a dešifruje, jak tyto prvky utvářejí naše kolektivní vědomí. Jeho kritická analýza filmů, knih a dalších uměleckých projevů nabízí čtenářům nový pohled a vybízí je k hlubšímu zamyšlení nad světem umění.Glennovo podmanivé psaní přesahuje hraniceoblasti kultury a současného dění. S živým zájmem o ekonomii se Glenn ponoří do vnitřního fungování finančních systémů a socioekonomických trendů. Jeho články rozdělují složité koncepty na stravitelné kousky a umožňují čtenářům dešifrovat síly, které utvářejí naši globální ekonomiku.Díky široké touze po vědomostech činí Glennovy rozmanité oblasti odborných znalostí jeho blog na jednom místě pro každého, kdo hledá ucelený pohled na nesčetné množství témat. Ať už zkoumáte životy ikonických celebrit, odhalujete tajemství starověkých mýtů nebo pitváte dopad vědy na náš každodenní život, Glenn Norton je vaším oblíbeným spisovatelem, který vás provede rozlehlou krajinou lidské historie, kultury a úspěchů. .