Giacomo Agostini, biografija

Glenn Norton

Biografija - Legenda na dveh kolesih

Oče je želel, da bi postal računovodja, zato je Giacomo, ko mu je povedal, da bi rad dirkal z motorji, poiskal nasvet pri družinskem notarju, ki je zaradi nerazumevanja med kolesarstvom in motociklizmom dal soglasje, ker je menil, da bi malo športa mlademu fantu zagotovo koristilo.

Tako se je začela kariera Giacoma Agostinija, največjega šampiona, kar jih je svet dveh koles poznal (po mnenju mnogih pred prihodom Valentina Rossija). Profil njegove legende se skriva v številkah, ki so, če jih združimo, impresivne. 15 naslovov svetovnega prvaka (7 v kategoriji 350 in 8 v kategoriji 500), 122Zmage v Veliki nagradi (54 v 350, 68 v 500 in 37 uvrstitev na stopničke), več kot 300 skupnih uspehov, 18-kratni italijanski prvak (od tega dvakrat kot mladinec).

Giacomo Agostini se je rodil 16. junija 1942 na kliniki v Brescii kot prvi od treh bratov in sester v Lovere.Njegova starša, Aurelio in Maria Vittoria, še vedno živita v tej očarljivi vasici na obali jezera Iseo, kjer je bil njegov oče občinski uradnik in je imel v lasti šotno barje, za katerega zdaj med številnimi dejavnostmi skrbi njegov slavni sin.

Kot je vedno značilno za tiste, ki so rojeni za poklic, je bila Giacomova strast do motociklov premočna in že kot otrok je začel voziti moped Bianchi Aquilotto. Ko je dopolnil osemnajst let, je od očeta končno dobil kolo, ki je bilo takrat poleg Ducatija 125 najprimernejše za začetnika, namenjenega dirkaški karieri: Morini 175 Settebello, trdno kolo zštiritaktne palice in ročice, ki lahko doseže največjo hitrost približno 160 km/h.

Pri devetnajstih letih se je s tem motorjem udeležil svoje prve dirke, vzpona Trento-Bondone leta 1961, na kateri je bil drugi. Sprva je bila Agostinijeva posebnost prav ta vrsta dirkanja, ki jo je kmalu zamenjal s hitrostnimi dirkami na dirkališču, vedno na istem motorju, dokler ni, potem ko ga je opazil Morini, dobil uradni avtomobil priKrožišče Cesenatico.

Leta 1963 je Agostini končal kariero kot voznik drugega razreda z uradnim dirkalnikom Morini 175. Osvojil je italijansko gorsko prvenstvo z osmimi zmagami in dvema drugima mestoma ter italijansko mladinsko hitrostno prvenstvo (spet za razred 175), pri čemer je zmagal na vseh dirkah, ki so bile na programu. Toda leta 1963 ga je čakalo še večje zadovoljstvo.

Alfonso Morini je Giacoma Agostinija poklical, da bi podprl Tarquinija Provinija tudi na Veliki nagradi narodov v Monzi 13. septembra, predzadnjem krogu svetovnega prvenstva, za katerega se je zdelo, da bo enovaljni dirkalnik Morini 250 zmagal proti Hondini ekipi z Rodezijcem Jimom Redmanom na čelu, čeprav si tega sploh ni mogel predstavljati.

Poglej tudi: Biografija Debore Serracchiani

Toda če je bil Morini 250 dovolj dober za zmage v Italiji, na dirkah svetovnega prvenstva ni bil več konkurenčen japonskim strojem. "Ago", kot so ga zdaj klicali navijači, je zapustil bolonjsko znamko, odšel v Cascina Costa in podpisal pogodbo z MV. Bilo je leta 1964; naslednje leto je debitiral pod novim zaščitnim krilom japonskega proizvajalca. Debut je bil srečen, sajŽe na prvi dirki sezone na stezi v Modeni je zmagal: na koncu je zmagal v vseh krogih italijanskega prvenstva.

Poglej tudi: Marina Ripa di Meana, biografija

Vendar so dirke za svetovno prvenstvo nekaj drugega in Ago mora biti zadovoljen, da ostane v ozadju Mika Hailwooda, ki bo po koncu sezone prestopil k Hondi.

Leta 1966 se je Agostini v svetovnem prvenstvu pomeril s svojim nekdanjim moštvenim kolegom: v razredu 350 ccm je osvojil dva naslova svetovnega prvaka proti šestim angleškim prvakom, ki so zato osvojili naslov. Takrat je bila Agostinijeva želja po maščevanju neizmerna. Prestopil je v razred 500 in osvojil svoj prvi naslov ter tako začel legendo, ki se je pozneje razširila na sam razred 350.

Agostini je v obeh vladajočih razredih brez konkurence dominiral vse do leta 1972, ko sta na prizorišče svetovnega prvenstva prišla Saarinen in Yamaha. A to še ni bilo konec, saj se je Renzo Pasolini povzpel po vrednostni lestvici in z modelom Aermacchi - Harley Davidson 350 ccm poskušal enakovredno tekmovati z Agostinijem, ki se je medtem odločil za štirivaljni Cascina Costa. Tega leta mu je uspelo osvojiti naslov350, vendar je od takrat naprej postajalo vse težje zmagovati. Najbolj problematična je bila sezona 1973 zaradi koles, ki niso več zagotavljala zmage.

Renzo Pasolini in Jarno Saarinen sta 20. maja 1973 izgubila življenje v Monzi, kar je šokiralo ves motociklistični svet. Agostini je na tem žalostnem prizorišču ponovno osvojil naslov v razredu 350, Read pa se je izboljšal v razredu 500.Svojo premoč bi lahko potrdil tudi s podobnim motociklom. Njegova mojstrovina ostaja Daytona, kjer zmaga na ameriški stezi. Vse pa je prepričal tudi na stezi v Imoli na 200-kilometrski dirki.

Istega leta je osvojil naslov svetovnega prvaka v kategoriji 350, v kategoriji 500 pa sta ga prehitela Read in Bonera z MV. Lansivuorijeva Yamaha je napredovala tudi v tekmi za naslov svetovnega prvaka.

Leta 1975 je v svetovni motociklistični cirkus prišel mladi Venezuelec Jonny Cecotto in osvojil naslov svetovnega prvaka v razredu 350. V razredu 500 je Giacomo Agostini po nepozabnih bitkah z Readom pri 33 letih osvojil svoj 15. in zadnji svetovni naslov.

Glenn Norton je izkušen pisatelj in strasten poznavalec vsega, kar je povezano z biografijo, zvezdniki, umetnostjo, kinematografijo, ekonomijo, literaturo, modo, glasbo, politiko, vero, znanostjo, športom, zgodovino, televizijo, slavnimi ljudmi, miti in zvezdami . Z eklektično paleto zanimanj in nenasitno radovednostjo se je Glenn podal na svojo pisateljsko pot, da bi svoje znanje in spoznanja delil s širokim občinstvom.Po študiju novinarstva in komunikacij je Glenn razvil ostro oko za podrobnosti in smisel za očarljivo pripovedovanje. Njegov slog pisanja je znan po informativnem, a privlačnem tonu, ki brez truda oživlja življenja vplivnih osebnosti in se poglablja v globine različnih intrigantnih tem. Glenn želi s svojimi dobro raziskanimi članki zabavati, izobraževati in navdihovati bralce, da raziščejo bogato tapiserijo človeških dosežkov in kulturnih pojavov.Kot samooklicani cinefil in literarni navdušenec ima Glenn neverjetno sposobnost analiziranja in kontekstualiziranja vpliva umetnosti na družbo. Raziskuje medsebojno delovanje med ustvarjalnostjo, politiko in družbenimi normami ter razlaga, kako ti elementi oblikujejo našo kolektivno zavest. Njegova kritična analiza filmov, knjig in drugih umetniških izrazov ponuja bralcem svež pogled in jih vabi k globljemu razmišljanju o svetu umetnosti.Glennovo očarljivo pisanje sega onkrajpodročja kulture in aktualnih zadev. Z velikim zanimanjem za ekonomijo se Glenn poglablja v notranje delovanje finančnih sistemov in družbeno-ekonomskih trendov. Njegovi članki razčlenjujejo zapletene koncepte na prebavljive dele, kar bralcem omogoča, da razvozlajo sile, ki oblikujejo naše globalno gospodarstvo.Zaradi velikega apetita po znanju je Glennov blog zaradi raznolikih področij strokovnega znanja popolna destinacija za vse, ki iščejo celovit vpogled v nešteto tem. Ne glede na to, ali gre za raziskovanje življenj slavnih zvezdnikov, razkrivanje skrivnosti starodavnih mitov ali seciranje vpliva znanosti na naše vsakdanje življenje, je Glenn Norton vaš najljubši pisec, ki vas vodi skozi ogromno pokrajino človeške zgodovine, kulture in dosežkov. .